banner30

banner29

11.5 kuruşluk iç huzurumuz

Gündem 01.10.2018, 12:18 01.10.2018, 12:18
11.5 kuruşluk iç huzurumuz
İşte Çağatay Huzeyfe Özdem'in söz konusu yazısı:

İnsan zihni ve ruhu, daima diri kalan yapıya sahip değil.

İnananlar bilir ki, “iman” dahi artan ve azalan bir değişkenlik gösterir.

Çevre, koşullar, meşguliyetlerimiz ve de gündelik dertlerimiz tüm duygularımızı yönlendirebilir.

Günün sonunda elde etmek istediğimiz tek şey ise “iç huzur”.

Para, konfor, sevgi, insanlarla iyi ilişkiler.. Herşey, o iç huzuru yakalama arzusunun bir aracıdır.
**
Bandabulya’da sahaflık yapan Rıdvan abiden aldığım bir kitaba bugün tekrar göz gezdirdim.
TC Genelkurmay Harp Tarihi Başkanlığı Resmi Yayınları’nın, 1976 tarihli “Kıbrıs Barış Harekatı Şehitlerinin Biyografileri”.

Ne kadar soğuk ve de ne kadar canlı bir vesika.

Sayfaları çevirmenimizle birlikte, üzerinde yaşadığımız toprakların huzura kavuşması için canlarını feda etmiş insanlarla tanışıyorsunuz. “Yokluğun” soğuk yüzü vuruyor nefsinize.
Bir de şehitlik mertebesi.

“Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz.” diyen Bakara Suresi 154. Ayetine; Yüce Allah’ın kelamına muhattap oluyorsunuz. Birer tohum gibi, fidan gibi toprağın altına verilseler de her birinin “dipdiri” olduğunu hissediyorsunuz. Toprak üzerinde yaşamak isteyen, filiz atıp dal vermek isteyen çınar, kalbini, yani kökünü toprağın altına verir. En değerlisini, toprağın bağrına bırakır. Oradan can alır, yükselir ve hayat bulur ve etrafına hayat verir.
Nefes olur, gölge olur, ev olur..

20 Temmuz 1974’de “Kıbrıs Barış Harekatı Mesajı” başlığıyla, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’ın yayınladığı mesaj, şehitlik tahtına geçişi aralıyor:

“Şanlı Türk Silahlı Kuvvetleri ve Ulusum”

“Mesajımın yayınlandığı şu anda kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, milletinin emrinde ve onun yüce varlığından aldığı güçle, devletlerarası andlaşmaların kendisine tanıdığı haklara dayanarak Kıbrıs’ta ve bölgede barışı sağlamak, yavru vatanda yaşayan ırkdaşlarımızın güvenliğini sağlamak maksadıyle birleşik bir harekatta bulunmaktadır”

Ardından gelen sayfa..

Üstte, üniforması üzerinde bir fotoğrafla Piyade Albay İbrahim Karaoğlanoğlu. 1924 Tavas doğumlu. Süleyman Bey’in oğlu. Evli ve bir çocuk babası. 39. Tümen 50. Piyade Alayı Komutanı iken Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldı. 21 Temmuz 1974 günü Pladin bölgesinde şehit oldu. Mezarı, Girne şehitliğinde 1 numaralıdır. Övünç madalyası varisi oğluna verildi.

Piyade Binbaşı Bünyamin Kasap, 1931, Niğde. Niyazi Bey’in oğlu. 8 Ağustos 1974 günü Siskilip’de şehit oldu. Mezarı, Boğaz şehitliği 80 numaralıdır. Övünç madalyası ailesine verildi.

Piyade Kıdemli Yüzbaşı Sami Akbulut. 1940, İzmir. Gönyeli’de şehit oldu, mezarı Adana Askeri Şehitliğindedir. Övünç madalyası ailesine verildi.

Piyade Kıdemli Yüzbaşı Tunçer Güngör. 1938, Eskişehir. Evli ve çocuğu yok. Mezarı Boğaz şehitliği 7 numaradır.

Övünç madalyası ailesine verildi.
Övünç madalyası ailesine verildi.
Övünç madalyası varisi oğluna verildi.
Övünç madalyası babasına verildi.
Övünç madalyası kanuni varisine verildi.

..

501 sayfa boyunca, fotoğraflı veya fotoğrafsız, evli veya bekar, çocuklarını bırakmış, ana babasını bırakmış, düşen uçağının veya batan gemisinin ardından naaşı dahi bulunamayan, mezarı belli olmayan 501 sayfaya sığdırılmış “can”.
Kitabın arka kapağının sağ altında ise bir not: “Fiyatı:11.50 Kuruş”

Kırk iki yıl önce, 11.5 kuruşa satılan ve içerisine 501 canı; bir ulusun ve ülkenin hürriyet kahramanlarından 501 yoldaşı sığdırmış bu eskimiş kitap, benim zihnimi ve ruhumu diriltmeye yetiyor.

Ne kaybetsem veya ne kazansam yerlerini doldurabilirim?

İç huzurum için lazım olan ucuz benzin, ucuz elektrik ve konforlu bir hayat kaçını toprağın üzerinde tekrar adımlatır? Veya hangi yoksulluk bir canın feda edilmesinden değerlidir? Yoksulluk, hürriyetinizi ve can güvenliğinizi tehlikeye atmaz.

Dertlerimiz, sıkıntılarımız mı daha büyük? Yoksa, canımız mı?

**

O övünç madalyaları, geride bıraktıklarıyla birlikte, Kıbrıs’ta yaşamış ve yaşamını sürdüren her Türk’e de teslim edilmiştir. Emanet, 44 yıldır Kıbrıs Türkü’ndedir.
Bu övünç de bizim en büyük “iç huzurumuzdur.”
Fiyatı 11.5 kuruş olsa da 3 trilyon dolardan büyüktür.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?