banner5

banner29

En pahalı parti CHP

Milletvekili aday adaylığı için başvurular, AK Parti’de 29 Nisan, CHP’de 7 Mayıs, MHP’de 3 Mayıs ve HDP’de 5 Mayıs’ta sona erecek.

Gündem 29.04.2018, 15:51 29.04.2018, 15:51
En pahalı parti CHP
Aday adaylığı için en yüksek ücreti belirleyen parti olan CHP’de kadın, genç ve engellilerden 5 bin lira, diğer aday adaylarından ise 10 bin lira alınacak. AK Parti, adaylık başvurusu için özel aidat olarak erkek adaylardan 6 bin lira, kadın ve genç adaylardan 3 bin lira, engellilerden ise bin lira alıyor. CHP başvuru aidatı dışında müracaat sırasında bin lira dosya ücreti talep ediyor. MHP’de aday adaylarından 2 bin 500 lira başvuru aidatı alınıyor, engelli aday adaylarından başvuru ücreti istenmiyor. HDP’ye adaylık başvurusunda bulunan erkekler 2 bin 500 lira ödeyecek, kadın, genç ve engellilerden ücret talep edilmeyecek. İYİ Parti’de başvuru aidatı olarak erkek adaylardan 5 bin lira, kadın ve genç adaylardan 2 bin 500 lira, engelli adaylardan ise bin lira alınacak. Gazi aday adaylarından başvuru ücreti talep edilmeyecek.

Büyük Birlik Partisi’nde (BBP) ise erkek adaylardan bin lira, kadın adaylardan 500 lira adaylık başvuru ücreti alınırken, engelliler ve şehit yakınlarından ücret talep edilmiyor.

Saadet Partisi’nde başvuru ücretleri, erkek aday adayları için 3 bin lira, kadın ve genç aday adayları için bin 500 lira olarak belirlendi. Vatan Partisi, HÜDA PAR ve BTP’de aday adaylığı ücretsiz. Demokrat Parti’de (DP) de rkek aday adaylarından 2 bin 500 lira başvuru ücreti alan parti, kadın ve gençlerden ücret talep etmiyor.

Bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenler, 21 Mayıs Pazartesi, saat 17.00’ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna başvuracak. Adaylar, ilgili mal sandığına 13 bin 916 lira yatıracak.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?