ABD'de yüz tarama sistemi protesto edildi

Amerika’daki üniversitelerin, kampüste kullandığı yüz tarama sistemi, bireylerin güvenliğini ihlal ettiği gerekçesi ile ülkedeki öğrenciler tarafından protesto edildi.

ABD'de yüz tarama sistemi protesto edildi

Amerika’daki üniversitelerin, kampüste kullandığı yüz tarama sistemi, bireylerin güvenliğini ihlal ettiği gerekçesi ile ülkedeki öğrenciler tarafından protesto edildi. Pazartesi günü Kaliforniya Üniversitesi’nde uygulanan yüz tarama sistemine karşı çıkmak için toplanan öğrenciler, ülkede bu sistemi uygulayan üniversitelerin uygulamalarından vazgeçmesi gerektiğini dile getirdiler.

Fight for the Future isimli organizasyonun başkanı Greer, “Ünversitedeki . profesörler, öğrenciler, ve araştırmacılar, bu teknolojinin üniversite kampüslerinde kullanılmasından çok rahatsızlar, bu bir nevi fişlemedir” açıklamasında bulundu. Greer, Kaliforniya Üniversitesi’nde yüz tarama programı ile çekilen 400 fotoğrafın yaklaşık 58 tanesinin yazılım programında yanlış eşleştirildiğini belirtti. Kalifornia’nde gerçekleşen olaydan sonra Kent State Üniversitesi, Yale Hukuk fakültesi, DePaul Üniversitesi ve Oregon Üniversitesi’ndeki öğrenciler okul idarelerine yüz tarama programını kaldrimaları konusunda dilekçe verdi. Eğitim kurumlarının güvenli yerler olması gerektiğine vurgu yapan göstericiler, bu sistemin en çok farklı etnik kimliklerden olan kişileri zor durumda bıraktığını söylediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5