Cumhurbaşkanı Erdoğan için zafer!

Fransız Le Monde gazetesi, ABD'nin Suriye'den çekilme kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için diplomatik bir zafer olduğunu yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan için zafer!

Haberde, "ABD birliklerinin (Suriye'den) geri çekilmesi, Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için diplomatik zaferdir." ifadeleri  kullanıldı.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararının Erdoğan ile ABD Başkanı Donald  Trump arasında yapılan telefon görüşmesinden birkaç gün sonra geldiği belirtilen  haberde, "Muhtemelen ABD Başkanı, Erdoğan'ın baskılarına yenik düştü." denildi.

Haberde, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın bulunduğu  bölgelerde operasyona başlayabileceğine dikkati çekildi.

YPG/PKK'nın Suriye'de kendi devletini veya özerk bölgelerini kurmak  istediği belirtilen haberde, Türkiye'nin YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde  hakimiyet kurmasını engellemek istediği ifade edildi.

Haberde, Türkiye'nin temel hedefinin YPG/PKK'nın olduğu Münbiç'e  girmek olduğu belirtilirken, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı  Erdoğan'a 2016'da YPG/PKK'nın Münbiç'i DEAŞ'tan geri aldıktan sonra oradan  çekileceğine dair söz verdiğini ancak bu sözünü tutmadığının altı çizildi.

Le Monde gazetesinde ayrıca, ABD'nin Suriye'den çekilmesiyle bir  boşluk oluşacağı ve çekildikten sonra bölgede sorunların artma riski olduğu  yorumu da yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5