banner29

İmamoğlu: 'Geçersiz oylar seçimin kaderini belirleyemez'

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu, "Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil." dedi

Gündem 03.04.2019, 22:42
İmamoğlu: 'Geçersiz oylar seçimin kaderini belirleyemez'

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, "Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde." dedi.

İmamoğlu, 2. Bölge Koordinasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, rakibine oy veren AK Partili veya diğer partilerden her seçmenin başının üstünde yeri olduğunu, hiçbir seçmenin diğerinden farkının olmadığını söyledi.

Bu kente hizmet noktasında kimin oy verip vermediğine bakmayacaklarını dile getiren İmamoğlu, "Özellikle bir hususu paylaşmak istiyorum. Bir kelime canımı sıkıyor ama şöyle bir açılım yapınca herkesin hoşuna gidecek. 'Oy hırsızı' diye bir şey yazılıyor. Benim bir tek hırsızlık bildiğim şey var, o da gönül hırsızlığı yaparım, gönülleri çalarım, gönülleri kazanırım. Başka hiçbir işten anlamam hırsızlık namına. Gönüllerinizi kazanmaya geliyorum. Bu hiç zor değil çünkü hiç kimseye ön yargım yok. Bana da oy vermiş AK Partililer olduğunu biliyorum bu gayet doğal, şuna inansınlar ki asla ve asla kendilerini kenara itilmiş, hizmette ikinci, üçüncü sınıf muamele görecekleri bir sistemi görmeyecekler." diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) çalışanlarına seslenen İmamoğlu, çalışan memnuniyetinin bir kurum için en önemli unsurlardan biri olduğunu belirterek, "Hiçbir çalışanımın kendini bana adamasını hiç istemedim, istemeyeceğim de. Zira siyasiler oyla gelir, oyla gider. Bugün vardır, yarın yoktur. İBB'nin çalışanları o kurumun kalıcı unsurlarıdır. Alın terine, emeğe çok değer veren, kutsallığa değer veren birisiyim. İBB Başkanlığı'nda çalışan herkes, yaşamına, verdiği oya, koşullarına, hiçbir şeye bakmaksızın müjdeliyorum ki alın teri akıtan, çalışan herkesin yeri başımın üstüdür. Ben onlara hükmetmeye gelmiyorum. Ben onlarla ortak çalışmaya, ortak akılla bu şehre ortak çabayla hizmet etmeye geliyorum. Gönüllerini rahat ve ferah tutsunlar." ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, rakibi Binali Yıldırım'ın bugünkü konuşmasında "Türk halkının sinirlerini sakın bozmayın" cümlesinin dikkatini çektiğini ve kendisini üzdüğünü ifade ederek, "Benim sayemde millet gülüyor şu anda, herhalde farkında değiller. Ben İstanbulluya huzur getirdim, gülümsemem insanların yüzünü güldürüyor. İnanın bundan mutlu oluyorum, çocuklar bana koşarak sarılıyor. Bu bir böbürlenme değil, mutluluğumun tarifi yok. Onun için biz kimsenin sinirini bozmayız, sinirini bozan unsurlarla mücadele ederiz. " dedi.

"Kazandığınızı o gece ilk açıklayan sizsiniz"

"Kabine üyeleriyle, sayın bakanlarla siz niye toplantı yaparsınız?" diye soran İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Artık biz eşit koşullardayız. Geçmişte bu ülkeye hizmetler yapmış olabilirsiniz ama bitti hatırlatırım size. Benim istirhamım, lütfen yetkilerinizi kullanırken dikkatli olunuz. Bu ülkenin sinirlerini bozmak benim işim değil. Başka sinir bozucu bir şey daha söyleyeyim mi? Genel başkan yardımcısı 'Bu ülkenin en şaibeli seçimi' diye bu seçimi tanımlayabiliyor. Ne acı. Bunu biz desek, 'muhalefet dedi' derler. Bir iktidarın üyesinin bunu söylemesi kadar trajikomik bir şey herhalde olamaz. Onun için niçin tek bir cümle bununla ilgili kurmadınız Sayın Yıldırım? Ben Sayın Yıldırım'ın bu konulara dikkatini çevirmesini ve özellikle bu hususlarla ilgili açıklama yapmasını bekliyorum."

İmamoğlu, "Takmışlar 'kendini belediye başkanı diye tanımladı' ve bu sürece dair yorumlar yapıyorlar. Sayın Yıldırım çok özür diliyorum ama 3 bin oyla kazandığınızı topluma o gece ilk açıklayan sizsiniz. Biz sabırla ters giden bilgi alma sürecimizin düzelmesi için bekledik. Burada tek tek evraklar üzerinden açıklamalarımızı yaptık." değerlendirmesinde bulundu.

Süreci ahlaklı, nitelikli ve insanların bilgi alma özgürlüğünün iyi işlemesi noktasında hep duyarlı yönettiklerini dile getiren İmamoğlu, "Ama siz Büyükşehir Belediyesinin tüm mecralarını, üst geçitler, binaların tamamına afiş astınız ve bugün diyorsunuz ki '25 belediye kazandık, 25 belediyeyi kutlayamaz mıyız?' Sizi uyarıyorum; kutlamayı yaptıysanız o 25 belediye başkanı ki onlarla ben çalışacağım artık, o kardeşlerim, o arkadaşlarım, o sevgili başkanlarımıza haksızlık yaptınız çünkü her ilçeye keşke sizin değil de onun fotoğrafını assaydınız." diye konuştu.

"Neticeye tesir edecek bir değere sahip değil"

Bir gazetecinin oyların sayımının devam ettiği ilçelerdeki sonuca ilişkin sorusu üzerine İmamoğlu, her ilçedeki sayımla ilgili anlık raporları aldıklarını belirtti.

Şu anda orada daha önce pek de uygulamalarda olmayan geçersiz oyların tekrar sayılmasıyla ilgili bir sürecin söz konusu olduğunu ifade eden İmamoğlu, "Birbirine çok yakın değerler çıkıyor. Bize 10 çıkıyor, karşı tarafa 7 çıkıyor ya da karşı tarafa 25 çıkıyor bize 10 çıkıyor. Geçersiz oyların, yüzde 1 ile 2 arasında bir kriterde artı-eksi değerler oluşuyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Bu çok net önümüzde. Bilgileri takip ediyoruz, simülasyonunu da yapıyoruz. Zaten birçoğu YSK'nın sayfasına da giriliyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye sürece katkı sunmaları yönündeki çağrısını hatırlatan İmamoğlu, "Peki siz onları aramayı düşünüyor musunuz?" sorusunu yönelten gazeteciye, "Gerekirse ararım. Bu ülkenin her kademesindeki, her kurumundaki herkesle görüşme konusunda hiçbir sınırım yok. Ben İBB'yi yöneteceğim. Sayın Cumhurbaşkanı benim hemşehrim zaten. Ben tek bir vatandaşımı bile ayırt etmeyeceğim derken, bu ülkeyi yöneten, şu anda yetki almış Sayın Cumhurbaşkanı ile konuşmamak ne demek? Zevkle konuşurum. Şu an tabii ki ben çağrımı yapıyorum ama şimdi ama yarın görevimi yaparken İstanbul ile ilgili her konuyu konuşmaya hazır olduğumu belirtmek istiyorum. Buna Sayın Bahçeli de dahil." yanıtını verdi.

"Seçimin iptal edilip yeni bir tarih verilmesi konusunda tutumunuz ne olur?" sorusu üzerine İmamoğlu, "Öyle bir gündemi düşünmüyorum bile. Zihnimde öyle bir şey yok. Burası İstanbul, 16 milyon. 82 milyonluk Türkiye'nin 145 yıllık demokrasi tarihi var. Dolayısıyla böyle bir gündemi zihnimin zerre kadar köşesinde bile tutmuyorum." dedi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?