banner30

banner29

Bu gece mübarek Regaib Kandili

Bu gece İslam alemi Regaip Kandili'ni eda edecek. İşte Regaip Kandil'i hakkında merak ettikleriniz...

İslam 03.07.2008, 07:51 23.07.2019, 14:54
Bu gece mübarek Regaib Kandili

İslami alemi, üç ayların başlangıcını büyüki bir sevinçle karşılarken, Regaib Kandili'nin gelmesini heyecanla bekliyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, bu gece kutlanacak Regaib Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Üç aylar ve kandiller, giderek yalnızlaşan, maddi imkanı artmasına rağmen ruhi yönelişlerini yitiren günümüz insanı için bir diriliş fırsatıdır" dedi.

Bardakoğlu, mesajında, bu zaman dilimini fırsat bilerek çekişmeleri ve kırgınlıkları, şahsi menfaat hesaplarını bir tarafa bırakıp, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterilmesi çağrısında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, tüm vatandaşların ve yurt dışında yaşayan soydaşların Regaib Kandilini ve üç aylarını tebrik etti.

Öte yandan, Regaib Kandili dolayısıyla TRT 1'de yarın akşam saat 20.30'da Bitlis'in Tatvan ilçesindeki İbadullah Camisi'nden canlı mevlid programı yayınlanacak.

Regaib nedir?

Regâib, Arapça bir kelimedir ve "Reğa-be" kökünden gelmektedir. "reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. müennesi, "reğîbe"dir. "reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. kelime olarak "regâib"in aslı budur.

Receb'in ilk cuma gecesine Regaib Gecesi denir. bu geceye regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. her cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, Ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı Kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?