UBP İskele Milletvekili Yasemin Öztürk’ün girişimleri ile dünyada ilk kez bir CHABAD evine yasadışı faaliyetlerinden dolayı resmi makamlar tarafından işlem yapıldı.

Girne Kaymakamlığı Chabad mensuplarından, KKTC'deki faaliyetleri ile ilgili  alınmış olması gereken  izin belgelerini  istedi. 

Ardından gösterilemeyen izin belgesi için ek süre de verildi.

Öztürk’ün UBP grubunda konuşması, konuyu Cumhurbaşkanına bildirmesi ve Başbakan’ın İçişleri Bakanına araştırmasını istemesi sonucu, bugün CHABAD mensuplarının müdahalesine rağmen örgüt evinde asılı bulunan tabelanın üstü kapatıldı. Girne Kaymakamlığı CHABAD mensuplarından, KKTC deki faaliyetleri ile ilgili  alınmış olması gereken  izin belgelerini  istedi. Ardından gösterilemeyen izin belgesi için süre verildi. Böylelikle CHABAD’ın KKTC’deki faaliyetleri ile ilgili İçişleri Bakanlığı, Girne Kaymakamlığı ve Girne Belediyesi’nde kaydına rastlanmayan örgüt hakkında geniş çaplı araştırma da başlatılmış oldu.

KKTC'de misyoner,  Mesihçi ve mafya tipi örgüt olan CHABAD adresinde, CHABAD Lubavitsh , "Kuzey Kıbrıs Tüm Yahudilerin Adresi” yazılıydı.

Yahudi maskesi ile 2008'den beri Girne’de faaliyet gösteren CHABAD temsilcilerinin vatandaşlık durumları da sorgulanacak.

Siyonistlerin suç ortağı ABD, Filistin Dışişleri Bakanı'nın açıklama yapmasına izin vermedi Siyonistlerin suç ortağı ABD, Filistin Dışişleri Bakanı'nın açıklama yapmasına izin vermedi

CHABAD kaynaklarına göre KKTC’de 2008 yılından itibaren faaliyete geçen örgütün sözde Hahambaşısı Chaim Hillel Azimov’un, Berlin'deki 'Chabad Lubavitsh' Yahudi Merkezinden 19 Şubat 2003 tarihinde mezun olduğu biliniyor. Fakat bu kişi hakkında, resmi makamlarda atanması ile ilgili resmi bir kayıt bulunmuyor.

KKTC’de resmi hiçbir kaydı bulunmayan CHABAD örgütünün  2007-2023 yılları arasında, Karpaz’dan Lefke’ye kadar taşınmaz mal alımında örgütlü bir biçimde rol oynadığı biliniyor. En son Gazze’deki soykırımda Netanyahu’ya emir verecek kadar güç sahibi olduğu da ortaya çıkan CHABAD örgütünün KKTC’deki faaliyetlerinin deşifre olması Yahudi maskesini de düşürdü.