Reşat Nuri'nin Dudaktan Kalbe romanının özeti

Reşat Nuri'nin Dudaktan Kalbe romanının özeti.. Romandaki başlıca karakterler... Dudaktan Kalbe romanı ne zaman yazıldı?

Eğitim 08.10.2021 - 14:15 08.10.2021 - 14:43

Reşat Nuri'nin Dudaktan Kalbe romanının özeti

Kenan mühendistir, Avrupa’da müzik öğrenimi de görmüştür, iyi keman çalar. Paşa dayısının misafiri olarak İzmir’de bulunurken Bozyaka bağlarında Kınalı Yapıncak adını taktığı Lamia ile tanışır. Lamia da annesi babası ölünce amcasının yanına gelmiştir. Kenan sevdiği Lamia’yı İzmir’e ikinci gelişinde tekrar görür, bir gençlik günahı işleyince de ona kendisini amcasından resmen isteyeceğini söyler; fakat bir prensesle evlenmek üzeredir, istikbalini mahvettiği düşüncesiyle bir bunalım geçirir, birkaç gün kendini bilmeden yatar. O sırada Lamia’lar İzmir’e inmişlerdir. Genç kız, Kenan’ın vazife hissinden gelme evlenme teklifini reddeder; üç aylık hâmile olduğunu anlayınca da intihar etmek ister. Kurtarır ve Kütahya’da bir akrabasına gönderirler. Kızını orada doğurur, yaşlı bir binbaşıyla orada evlenir. Kocasının yeğeni Doktor Vedat Kütahya’ya sürgün gelmiştir. Kenan’ın prensesle evlendiğini Lamia, doktordan öğrenir. Doktorla aynı odada bir kömür çarpmasına uğramaları, dedikodulara yol açar, binbaşı; Lamia’yı boşar. Doktor evlenme teklifinde bulunursa da Lamia türlü düşüncelerle bu teklifi reddeder, kızıyla İstanbul’a gelir. Bir süre sonra Doktor Vedat da İstanbul’a dönmüştür. Doktorla Kenan arkadaştırlar. Kenan bir gün doktorun muayenehanesine uğradığında Lamia ve çocuğuyla karşılaşır. Doktor, Kenan’ın Lamia’yı İzmir’den tanıdığım bilmemektedir, sadece tanıdığını bilmektedir; ona Lamia ile nişanlı olduklarını söyler. Beri yanda Kenan evliliğinde mutlu olamamış, prenses karısından ayrılmıştır. Dört yıl kadar önce yüzüstü bıraktığı Lamia’yı sevmektedir. Lamia, Doktor Vedat’la evlenir. Kenan, kızı Mebruke’yi Bebek bahçesinde son defa gördükten sonra İzmir’e; Seydiköyü’ndeki kız kardeşine gider ve annesinin mezarını ziyaret eder. Altı ay sonra da İzmir gazetelerinde eski belediye başkanlanndan Saip Paşa’nın yeğeni Kenan Bey’in intihar ettiği haberi okunur. Kenan, birkaç aydan beri uzlet hayatı yaşadığı bağda, dayısının Bozyaka’daki bağında kendini öldürmüştür.

Romandaki başlıca karakterler

  • Lamia
  • Kenan 
  • Doktor Vedat
  • Saip Paşa
  • Yaşlı binbaşı

Dudaktan Kalbe romanı ne zaman yazıldı?

Reşat Nuri Güntekin'in 1925 yılında yazdığı romanıdır.

Örf tanımını yapmada ve kişilik canlandırmada başarılı, duygusal, ve sevgi dolu bir roman olarak kabul edilir. Şarkıları, filmlere, nostaljik romantizminize bolca konu olmuş aşkların unutulmaz romanlarından biridir.

Uyarlamalar

Başarılı bir eser olarak dikkat çeken roman pek çok kez sinema filmlerine ve tv dizilerine uyarlanmıştır.

  • 1951 - Sinema filmi - Yönetmen ve senarist:Sadan Kamil, Başrollerde: Muzaffer Tema, Mesiha Yelda.
  • 1964 - Sinema filmi - Yönetmen: Ülkü Erakalın, Senarist: Bülent Oran, Başrollerde: Cüneyt Arkın, Hülya Koçyiğit.
  • 1989 - TV Dizisi - Yönetmen: Okan Uysaler, Başrollerde: Lale Başar Kalyoncu, Tarık Tarcan
  • 2004 - TV Filmi - Yönetmen: Ülkü Erakalın, Başrollerde: Gökhan Arsoy, İpek Tuzcoğlu
  • 2007 - TV Dizisi - Yönetmen: Andaç Haznedaroğlu, Senarist: Melek Gençoğlu, Başrollerde: Burak Hakkı, Aslı Tandoğan

Yorumlar