ABD, Husilere karşı Kızıldeniz'de 6 hedefe "savunma saldırısı" düzenlediğini açıkladı ABD, Husilere karşı Kızıldeniz'de 6 hedefe "savunma saldırısı" düzenlediğini açıkladı

ABD'li gazete İsrail'in bu taktiğinin 'tünelleri yok edebileceğini ve savaşçıları yeraltı sığınaklarından çıkarabileceğini fakat aynı zamanda Gazze'nin su kaynaklarını da tehdit edebileceğini' belirtiyor.

KORKUNÇ PLAN ABD'NİN DE TEPKİSİNİ ÇEKTİ! BÜYÜK FELAKETLE SONUÇLANABİLİR...

Ateşkesin ardından Gazze'ye yönelik saldırılarına yeniden başlayan İsrail'in korkunç bir planın hazırlığında olduğu ortaya çıktı. Gazze'de Hamas'ın en büyük kozu olan yeraltı tünellerini deniz suyuyla doldurmak için bölgeye 5 büyük su pompası yerleştiren İsrail'in bu planının büyük bir felaketle sonuçlanacağına dikkat çeken uzmanlar, deniz suyunun çok sayıda binanın çökmesine yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. İsrail'in bu planı ABD yönetimini de endişelendiriyor.

Times of Israel gazetesinin haberine göre, İsrail kilometrelerce uzunluğundaki Hamas'ın yeraltı tünellerini deniz suyuyla doldurmayı planlıyor. Hamas'ın yeraltı ağını yok etmeye yönelik plana göre tünellere Akdeniz'den alınan deniz suyu pompalanacak, böylece Filistinli militanlar boğulacak. Gazze'deki tüneller yıllardır İsrail ablukası altında yaşayan Filistinliler için temel malzemelere ulaşmak açısından yaşam damarı işlevi de görüyor.

ŞATİ MÜLTECİ KAMPINA 5 BÜYÜK SU POMPASI YERLEŞTİRİLDİ

Wall Street Journal gazetesine konuşan ABD'li yetkililer de İsrail ordusunun Gazze'deki Şati mülteci kampı yakınına beş büyük su pompası yerleştirdiğini, bu yolla tünelleri suyla doldurmayı amaçladığını açıkladı. Times of Israel, İsrail'in Hamas'ın elindeki rehinelerin tünellerde saklanması nedeniyle plan konusunda çekinceleri olduğunu yazdı. ABD yönetimi içinde de planla ilgili farklı görüşler olduğu belirtildi.

GAZZE'DE 800'DEN FAZLA YERALTI TÜNELİ VAR

Gazze'de kara operasyonlarını genişleten İsrail ordusu, 800'den fazla yeraltı tüneli bulunduğunu, bunların bir kısmını yok ettiklerini açıklamıştı. İsrail, Hamas'ın tünellerinin çoğunlukla hastane, okul, cami gibi sivil alanlar çevresinde olduğunu savunuyor.