Roger Garaudy kimdir?

Roger Garaudy, 17 Temmuz 1913 tarihinde Marsilya'da doğdu. Sorbonne Üniversitesi'nde edebiyat alanında tahsil gördü. 1940 yılında tutuklanarak Cezayir'de bir esir kampına gönderildi. Burada ayaklanmaya elebaşılık yaptığı gerekçesiyle kurşuna dizilmek istendi. Ancak askerlerin komutanın ateş emrine sonucu üzerine hayatı kurtuldu. Bunun üzerine birliğin çavuşuna “Niçin ateş etmediniz?” sorusunu sordu. Çavuş: “Bir Müslüman savaşçı için, silahsız birine ateş etmek şerefsizliktir!” cevabını verdi. Bu olay Garaudy’in İslam'a yönelmesinde büyük bir etken oldu.

Daha sonra Fransız Komünist Partisi'ne katılarak siyasi çalışmalarda bulundu. Bunun yanında milletvekili, meclis başkan yardımcılığı, milli eğitim komisyonu üyesi ve senatör olarak da görev yaptı. 1982 senesinde de 69 yaşında müslüman oldu. Roger Garaudy, 13 Haziran 2012 tarihinde 98 yaşında hayatını kaybetti.

Eserleri

Dünyadaki Tek Medeniyet Batı Değil, Batı Terörizmi, İsrail'in kuruluşundaki mitler, Tanrı gerekli mi?, Karl Marx, Sosyalizmin bir Fransız modeli üzerine, Lenine, Hegelin düşüncesi, 20.yy Marksizmi, Tanrı Öldü, İnsanın Ufukları, Materyalist Bilgi Teorisi, Bilimsel sosyalizmin Fransız kaynakları, Siyonizm Dosyası, Yaşayanlara Çağrı