İstanbul'da bir motokuryenin ölümüne neden olan Somali cumhurbaşkanının oğluna yurt dışı yasağı İstanbul'da bir motokuryenin ölümüne neden olan Somali cumhurbaşkanının oğluna yurt dışı yasağı

Fatih Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'deki programı kapsamında New York'ta sanayi, finans ve teknoloji girişimciliği alanlarından farklı isimlerle buluştuklarını hatırlatarak,  "Bütün buluşmalarımızda Türkiye'ye yatırımcı ilgisinin hızla yükseldiğini gördük. Özellikle yeni dönem Türkiye'nin ekonomi alanında ortaya koyacağı başarı hikayesi büyük dikkat çekti." dedi.

"DÜNYADA YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR"
"Orta Vadeli Program önümüzdeki dönemde Türkiye'nin ekonomide yakalayacağı istikrarı adresleyen bir program." diyen Kacır, "Dünyada ilgililer yakından takip ediyor. Bu da Türkiye'ye önümüzdeki dönemde gelecek uluslararası yatırımların ölçeğinin büyümesine vesile olacak." diye konuştu.

YATIRIM MÜJDELERİ AN MESELESİ
Dünyanın pek çok yerinden farklı sektörlerdeki yatırımcıların Türkiye'ye daha fazla yatırım yapacağına inandığını ifade eden Kacır, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile katıldıkları ikili görüşmelerde pek çok uluslararası işbirliğinin de temellerini attıklarını belirtti. Sözlerine devam eden Kacır, "Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin hem bölgesinde hem küresel düzeyde yeni uluslararası iş birlikleriyle daha güçlü şekilde iddia sahibi olacağı bir döneme hep birlikte şahitlik edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"TESLA VE SPACEX İŞBİRLİĞİ"
Fatih Kacır, Tesla'nın, 800 milyar dolarla kendisinden sonra gelen pek çok otomobil markasının toplamından daha fazla bir değere ulaştığına dikkati çekerek, yenilikçi bir teknoloji olarak elektrikli araçlara başkalarından daha erken yatırım yapmasının şirkete bu avantajı getirdiğini anlattı. Sözlerine devam eden Kacır, Tesla'nın ABD, Çin ve Almanya'da 6 fabrikada üretimini sürdürdüğünü, halen Meksika'da kurmakta olduğu fabrikayla 2 milyona yakın araç üretim kapasitesi bulunduğunu söyledi.

TOGG'U DÜNYA SAHNESİNE ÇIKARDIK
TEKNOFEST etkinliğinde açıklamalarda bulunan Fatih Kacır, Elon Musk'ın gelecek dönemde yeni fabrikalar açma planı olduğu bilgisini veren Kacır, "Cumhurbaşkanı'mız kendisini Türkiye'ye davet etti. Türkiye bu sektörün en iddialı ve otomobil üretim üslerinden biri. Yıllık 2 milyon araç üretim kapasitesi var. Avrupalı, Amerikan, Koreli ve Japon markaları yıllardır ülkemizde üretim yapıyor. Elektrikli otomobil segmentinde iddialı bir adım atarak Togg'u dünya sahnesine çıkardık." dedi.

"TESLA'YI TÜRKİYE'DE GÖRMEK İSTERİZ"
"Bütün bunları başarırken de Türkiye'nin sahip olduğu tedarik ağı en büyük kuvvet çarpanımız oldu." diyen Kacır, "Elon Musk da bunun farkında. Musk, Cumhurbaşkanı'mızın yatırım davetine, Türkiye'den tedarikçileri bulunduğunu, halihazırda Tesla'nın bazı tedarikçilerinin Türkiye'den olduğunu ve kalitelerinden çok memnun olduğunu belirtti. Biz kendisini ve Tesla'yı Türkiye'de görmek isteriz. SpaceX ile uzay alanında önemli işbirlikleri yaptık. Önümüzdeki dönemde Tesla ve SpaceX ile bu işbirliklerimizi daha ileri taşımak istiyoruz." dedi.

"SİZ REKABETTEN KAÇMAZSINIZ..."
Erdoğan'ın Musk'ı Tesla yatırımı için Türkiye'ye davet ederken Togg'dan da bahsettiğini aktaran Kacır, "Siz rekabetten kaçınmayacak bir insansınız, gelin Türkiye'ye yatırım yapın, Togg ile başarılı rekabet içinde ülkemizde faaliyetlerinizi sürdürün.' dedi. Elon Musk, Türkiye'ye gelirse Togg'u görecektir ya da Togg dünyaya adım adım yayılıyor, bir gün karşısına çıkacaktır." dedi.