İsrail’in Filistin’e yönelik saldirilari sürerken Gazze’de abluka ve yogun bombardiman devam ediyor. Israil’in kanli saldirilari sürerken, 2. Abdülhamid’in Israil’in temelini atan Theodor Herzl ile görüsüp görüsmedigine yönelik soru isaretleri, Osmanli arsivinden çikan belgelerle aydinlatildi. 95 milyon evrakin bulundugu Osmanli arsivlerinden çikardigi belgelerle soruyu yanitlayan Erkutlu, Sultan Abdülhamid’in Theodor Herzl ile görüstüğünü anlattı. Tarihçi Erkutlu, Filistin’den toprak isteyen Theodor Herzl’e cevap olarak Sultan Abdülhamid’in “asla toprak verilmeyecektir” dediği belgeyi sundu. Erkutlu, Herzl’in 2. Abdülhamid’ten Filistin’den istediği toprak karsiliginda vaatlerinin bulundugu mektubu da gösterdi. 2. Abdülhamid’in Filistin’de muhtemel toprak satislarina karsi aldigi önlemleri anlatan Erkutlu, bölgeye giden her bir Yahudi’nin takip ettirildigini, Filistin’de toprak satisini engellemek için illegal yapilabilecek islemlere karsilik elle tapu hazirlamanin 2. Abdülhamid tarafindan yasakladigini, matbaanin kullanilmasi talimatini verdigini söyledi.

Tarihçi Erkutlu, 5 Kasim Pazar günü Rami Kütüphanesi’nde verecegi konferansinda “Arsiv Belgeleriyle Filistin Gerçekleri” konulu bir seminer düzenleyeceğini de duyurdu.

“Bu belge de söyle diyor; Theodor Herzl, Abdülhamid’le görüsmek istedi ve huzura kabul edildi”

Sultan 2. Abdülhamid’in 1. Siyonist Kongresi’ni kuran Theodor Herzl ile görüstügünü arsivden çikardigi belgeyle anlatan Tarihçi Nermin Taylan Erkutlu, “Osmanli arsivleri noktasinda tarihi okurken ögrenmis oldugum bir mevzu vardi. Dünyanin en büyük arsivlerinden birine sahibiz. Çünkü 4 bin yillik devlet kültürü üzerine gelen bir milletiz. Ve bu milletin de 623 yil gibi bir süre zarfinda bugün 322 yil dünyaya hükmetmis bir devletin mirasçilari olarak 95 milyon evrakin ve 400 bin el yazmasi eserin oldugu devlet arsivlerimiz var. Elimizde söyle gerçekler var; Thedor Herzl’in Sultan Abdülhamid’le görüsüp görüsmedigi, Theodor Herzl’in Sultan 2. Abdülhamid’le görüsüp ne istedigi ve bunun mukabilinde Sultan 2. Abdülhamid’in orada bir siyonist devleti kurulacak ve tehlikeli isler vuku bulacak diye yaptigi arastirmalari sonucu elde ettigi bilgilere dayanarak bir Yahudi’ye kesinlikle toprak satisini yasaklamasi. Net bir sekilde ben söyleyebilirim ki elimdeki arsiv evrakindan dile getirme usulüyle kesinlikle görüstü. Bu belge de söyle diyor; ’Theodor Herzl, Abdülhamid’le görüsmek istedi. Ve huzura kabul edildi. Theodor Herzl Sultan Abdülhamid’in karsisina mutlu bir sekilde çikti. Ona dedi ki; ‘Biz Yahudiler, yalnizca sizin varliginiz altinda bugüne kadar huzurlu yasadik. Avrupa bize huzur vermiyor. Yahudilerin de bir memleketi olsun. Biz bu memleketi de arzi Filistin’de istiyoruz’ dedi.

Ancak hariciye nezaretinde yazilan evrakta görüyoruz ki evet Theodor Herzl geldi. Bunu istedi. Ancak Abdülhamid asla ona toprak verilmeyecegini söyledi” seklinde konustu.

“Yahudilerin kurduğu bankanın size borç vermesi suretiyle Ingilizlere borcunuzu ödeyebilirsiniz”

Yahudilere Filistin’den toprak verilmesi için Theodor Herzl’in, Sultan Abdülhamid’e sundugu vaatlerin bulundugu mektubu da okuyan Erkutlu, “Diyor ki; ‘Osmanli devleti bazi dönemlerde maddi olarak sikintiya girmekle birlikte sizin borç aldiginiz devletler tarafindan daha sonrasinda faiz noktasinda da sikintiya girmis bulunmaktasiniz. Sayet biz Yahudi milleti olarak Avrupa’nin gettolarinda Amerika’da ve dünyanin hemen her yerinde sikinti çekmekteyiz. Vakti zamaninda 1400 yillarinin sonunda Yahudilerin Avrupa’da özellikle Ispanya’da sehir merkezlerinde diri diri yakilirken nasil ki Kemal Reis esliginde 1492 yilinda Ispanya’dan getirilip Selanik bölgesine yerlestirildi ve yalnizca Osmanli devletinizin boyundurugu altinda ve hizmeti altinda Yahudiler rahat etti. Iste bundan sebeple yine biz diyoruz ki; Yahudilerin kendilerine ait bir yerlerinin olmasi ve bu yerlesim yerinin de Filistin’de vücuda gelmesini arz ederiz.’ Tabii siz nasil uygun görüyorsaniz dedikten sonra arkasindan sunlari söylüyor; ‘Eger Yahudilere bir devlet kurma fikrimize uygun bir sekilde müsaade ederseniz Yahudi milleti zengin millettir. Ticaretle ugrasir. Ticaretle ugrastigindan dolayi size vergilerimizle ekonomik sikintinizi kaldirabilirsiniz. Yine Yahudilerin kurmus olduklari bir banka var. Bu banka size borç vermek suretiyle Ingilizlere borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu borcu ödedikten sonra da ülke olarak refaha kavusabilirsiniz. Bununla da bitmiyor. Yalniz bu meseleyle ortaklik degil daha sonra borcunuz bittikten sonra da yine nice güzel isler yapabiliriz.’ Sultan 2. Abdülhamid o dönemlerde ne yapiyordu? Hicaz Demiryolunun projelerini çizdiriyordu. Bir de dogudaki petrol haritasini çikariyordu. Theodor Herzl aslinda diyor ki biz sizin her ticari isinizde yardimci olabiliriz. Çünkü biz Yahudi milleti olarak zengin milletiz. Bu belge Abdülhamid’le görüstügüne dair, bu belge de Abdülhamid’den ne istedigine dair” dedi.

“Bir baba bir hanede evlatlarini, evini ve esini nasil korursa Sultan Abdülhamid Filistin’in babasi gibi orayi korumaya çalışmış”

''Filistinlilerin toprak sattığı" iddiası vicdana sığmayan yanlış bir iddiadır'' ''Filistinlilerin toprak sattığı" iddiası vicdana sığmayan yanlış bir iddiadır''

Sultan Abdülhamid’le görüsmeden sonra elinde iki belge daha bulundugunu söyleyen Erkutlu, “Burada da diyor ki Abdülhamid onlarin ne yapacaklarini anladiginda tek bir kare toprak Yahudilere satilmayacak diyor. Oraya giden her Yahudi’yi takip ettiriyor. Bazi devlet adamlari her dönemde her milletten çikan bazi hainler illegal yöntemlerle orada toprak satmaya basliyorlar. O dönem de her tapu matbaadan çikmiyordu. Elle düzenlenen tapular da vardi. Sultan Abdülhamid bakiyor ki elle düzenlenme suretiyle devletten habersiz bir sekilde tapular düzenleniyor. Bu defa elle tapu düzenlemeyi yasakliyor. Bu yasak bunun üzerine gelmis bir yasaktir. Sonrasinda Abdülhamid elimizle görmüs oldugumuz belgelerden nihayetle tek bir kare Filistin’de satilmasini dahi yasakliyor. Satanlari türlü cezalara maruz birakiyorlar. Bazi devlet adamlarimiz orada ciddi mücadele ediyorlar. Ancak Beyoglu’nda ve ülkenin baska yerlerinde vakti zamaninda bu ülkeye yerlesen daha sonra Müslüman oldugunu söyleyen ve kendisini Osmanli Türkü gibi gösteren ve Osmanli kimligiyle yasayan insanlar gidip oradan toprak satin aliyorlar. Bunlar aslinda Yahudi. Hatta Beyoglu’nda bir cami imami bile var arasinda. Bunlar oradan toprak satin aldilar. Bu sekilde oradan bir miktar toprak satin aliniyor. Filistinliler toprak satti mi, satmadi mi mevzusu konusursak evet bir miktar toprak satildi. Bu çok büyük bir miktar degil. Bu belge Filistinlilerin toprak satmayacaklarina dair bir belge. Yine arkasindaki belge bunun muhteviyatina dair. Bu belgemizle Sultan 2. Abdülhamid orada illegal yöntemlerle toprak satisini yasakliyor. Bu belgeyle toprak satanin agir bir sekilde yargilanmasini istiyor. Elimizde her tür belge var. Kesin ve net bir sekilde ifade edebilirim ki yüzlerce, binlerce belge var. Bir baba, bir hanede evlatlarini nasil korursa, evini nasil korursa, esini nasil korursa Sultan Abdülhamid Filistin’in babasi gibi orayi korumaya çalismis. Kudüs’ü korumaya çalismis ve bunun için ciddi çaba sarf etmis” dedi.

Avrupa’da Theodor Herzl’e, Sultan 2. Abdülhamid toprak verdigi yalanı

Theodor Herzl’e Sultan 2. Abdülhamid’in toprak verdiği yalanının Avrupa’daki gazetelerde yayinlanması sonucunda hazirlanan yalanlama belgesini sunan Erkutlu, “Israil dünyada iki türlü tezvirat yapiyor. Bize biz topraklari satın aldık. Avrupa’ya da diyor ki hayır biz boş olan yerlere yerleştik. Bu Osmanli döneminde de böyle. Yalan veya algi yönetimi her dem devam ettirmişler. Osmanli daha hayattayken yani tarih sahnesinden çekilmemisken Avrupa’da çikan bazi nesriyatlarda söyle haberler yer aliyor. ‘Theodor Herzl, Sultan Abdülhamid’in huzuruna çikti. Huzuruna çiktiktan sonra toprak istedi. Ve Sultan 2. Abdülhamid ona toprak verdi.’ Fransa’da, Ingiltere’de vs. Avrupa ülkelerinde gazete nesriyatlarinda bu yayinlaninca bizim basbakanlik makamimiz buna sert bir dille cevap veriyor. Theodor Herzl, Sultan 2. Abdülhamid’le görüsmüs olmasina ragmen ona herhangi bir toprak verilecegine dair, herhangi bir irade vuku bulmamistir. Sert bir dille yalanlanmasi özellikle ülkelerin hariciye nezaretlerine ve ülkemizin sefaretlerine yazi yazilmasina dair sert bir takrir verilmistir. O dönemde de yalanlarina devam ediyorlardi. Simdi de hala bu yalanlarina devam ediyorlar. Yalan neydi? Filistinlilerin kendilerine toprak sattigi veyahut Sultan Abdülhamid’in onlara toprak verdigi” seklinde konustu.

“Arsiv belgelerinden Filistin hakikatini konusacagimiz bir konferansimiz gerçeklesecek”

Arsiv belgeleriyle Filistin gerçeklerini anlatacagini duyuran Tarihçi Erkutlu, “Arsiv Belgelerin Isiginda Filistin Gerçegi diye ben hem üniversitelerde hem de belediyeler veyahut kültür merkezlerinde konferanslar vermeye basladim. Bundan mütevellit Türkiye’nin en nitelikli en güzel kütüphanelerinden bir tanesi olan Rami Kütüphanesi’nde 5 Kasim Pazar günü saat 15.00’da tamamiyla arsiv belgelerinden Filistin hakikatini konusacagimiz bir konferansimiz gerçeklesecek. Insallah istifadeli olur” dedi.