HÜDA PAR lideri Yapıcıoğlu :Filistin'deki siyonist işgal 75 yılını geride bıraktı HÜDA PAR lideri Yapıcıoğlu :Filistin'deki siyonist işgal 75 yılını geride bıraktı

İşgalci İsrail'in Gazze'ye bombardımanlarında 29. gün geride kalmak üzere. Gazze'yi füze yağmuruna tutan İsrail'in ilk hedefin savaş suçlarından biri olan siviller.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) resmi X sosyal medya hesabından yapılmış olan paylaşımda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının kadınlar, çocuklar ve bebekler üzerindeki etkisi ile ilgili olarak bir paylaşımda bulunuldu.

Yapılan açıklamada, "İşgal altındaki Filistin topraklarında, kadınlar, çocuklar ve yenidoğanlar saldırıların artmasından orantısız bir şekilde etkileniyor" ifadeleri kullanıldı. Bununla birlikte BM'nin bölgedeki sağlık hizmetlerinin de etkilendiği kaydedildi.

İsrail'in saldırılarında öldürülen kadınlar ve çocukların "toplam can kaybının yüzde 67'sini oluşturduğu" belirtilen açıklamada, "Her gün, bazıları birkaç aylık 420 çocuk öldürülüyor veya yaralanıyor." bilgisi aktarıldı.

Açıklamada, Gazze'nin genelinde yeterli bakıma erişim eksikliği nedeniyle anne ve yenidoğan ölümlerinin "artmasının beklendiği" ifade edilerek, yetersiz gıda ve suyun yanı sıra hastanelerde yakıtın bitmesinin hayati tehlikeye yol açtığı vurgulandı.