banner29

AK Partili vekillerin 'faiz' tanıtımı yapması ne kadar doğru?

Kamu bankaları tarafından ekonomiyi canlandırma adına 4 yeni kredi paketinin başlatılmasıyla birlikte, bir takım eleştiriler de gündeme geldi. Eleştirilirde öne çıkan olgu ''Faiz'li bir ekonomik paketin mukaddesatçı bir partinin vekilleri tarafından tanıtımı!'' Faiz'le işleyen Ekonomik paketi tavsiye edenler arasında ise başörtülü vekillerin de yer alması dikkat çekerken, bu duruma sert bir eleştiri geldi. işte detaylar...

Dosya 07.06.2020, 13:38 08.06.2020, 13:51
AK Partili vekillerin 'faiz' tanıtımı yapması ne kadar doğru?
Tüm dünya, küresel vahşi kapitalizmin pençesinde varlık mücadelesi vermeye devam ederken, kredi derecelendirme kuruluşlarının, Londra tefecilerinin ve Dünya Bankası'nın kıskacında sıkışan ülkeler bu zorlu mücadeleyi vermeye devam ediyor. Türkiye benzeri ülkeler varlık mücadelesini milli ekonomi, savunma ve teknoloji alanında güçlendirme gayreti içerisine girdi. Korona etkisinin ekomomiye yansımaları ise doğal olarak olumsuz yönde kendini gösterdi. Tüm bu zor şartlara rağmen ekonomik bağımsızlık mücadelesinde Türkiye'nin kabiliyetleri ve hareket alanı henüz istenen seviyede değil. Dar boğazı aşmak ve ekonomiyi canlandırmak için iktidar yerinde müdahalelere bu kıskaçtan sıyrılmaya çalışırken, müdahalelerinde tartışılan ve eleştirilen bir konu da 'riba ve faiz'li kredilerin sunum şekli oldu.

BAŞÖRTÜLÜ VEKİLLERİN DEVLET KREDİSİNİ TAVSİYE ETMESİ DİKKAT ÇEKTİ

Kamu bankalarının 4 yeni kredi paketini başlatacağının duyurulmasının ardından bazı AK Partili isimler de söz konusu paketlerin reklamını yaptı. Hükümetin yeni açıkladığı paket üzerinden tartışmanın boyutunu (paket ve krediler açıklanıyor tamamda burada faiz faktörü gözardı ediliyor ve bunun PR'ını da muhafazakar mukeddesatçı iktidarın başörtülü bayan vekilleri yapıyor) eleştirisi geldi.

Faizli kredi paketlerin reklamını yapan başörtülü isimler şunlardı:

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya

AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta

AK Parti Kocaeli Milletvekili R.Sezer Katırcıoğlu

Söz konusu faizli paketlerin reklamını yapan AK Partili isimlerin bir kısmı başörtü mücadelesiyle öne çıkan isimler olması dikkat çekti.

BU DURUMA ELEŞTİRİ GELDİ

Hükümetin yeni açıkladığı ekonomik paketinin tanıtılmasıyla ilgili (paket ve krediler açıklanıyor tamamda burada faiz faktörü gözardı ediliyor ve bunun PR'ını da muhafazakar mukeddesatçı iktidarın başörtülü bayan vekilleri yapıyor) eleştirisi geldi.

Eleştirilerin en dikkat çekeni ise Milli Gazete yazarı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan'dan geldi. İşte Çalışkan'ın söz konusu yazısı:

Hakikaten ahir zaman insanlarını anlamak mümkün değil. İnanmıyorlar mı? İnanıyorlar da gereğini mi yapmıyorlar? Yoksa inandıklarını ciddiye mi almıyorlar?

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) dönemi başta olmak üzere her çağda bütün Müslümanların üzerinde hassasiyetle durdukları konular arasında faiz başta gelmektedir.


Bilindiği üzere korona ile mücadele tedbirleri kapsamında çok büyük bir lütufmuş gibi herkese faizli kredi dağıtılıyor.


Böylece bugüne kadar tüm krizlere karşı faiz almadan direnmiş ve faizden uzak durmuş ne kadar insan varsa onları da bu ateşin içine atmak için çaba sarf ediliyor.


Daha acısı, faizin propaganda şekli! Propagandayı kimler yapıyor derseniz faizle ismi asla yan yana konulamayacak isimler! Bir dönemin sembol isimleri.

Faiz pazarlamasında sembol isimler

Tıp fakültesi öğrencisi iken başörtü davasında mücadele veren ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurusuyla bir dönemde mazlumların bayraktarlığını yapan isim, Dr. Leyla Şahin Usta.
Başörtü davasını TBMM’de temsil eden Kavakçı ailesinin önemli ismi, Dr. Ravza Kavakçı Kan ve muhafazakâr ilin temsilcisi, Bahar Ayvazoğlu...


Bir diğer isim ise Hollanda’da yaşadıklarıyla tüm dünyada infiale neden olan “tartaklanan başörtülü Müslüman kadın bakan” imajıyla sembol olmuş, Dr. Fatma Betül Sayan Kaya.


Şimdi sormak gerek; bu faizli krediyi Türkiye’ye servis edecek sizden başka hiçbir isim bulamadılar mı?
Eğer bu kredileri pazarlamak sizin gibi din kardeşimiz ve bacımız olarak gördüğümüz başörtülü hanım milletvekillerine kaldıysa… Vay halimize!


Allah’ın kitabının bir kısmına inanıp başörtüsü takıyor, bir kısmını inkâr ettiğiniz için mi faizin bayraktarlığını yapıyorsunuz? (Bakara 2/85).


Lütfen bunu, “Biz sadece Allah’tan korkarız” deyip ardından Kur’an’ın tüm emirlerine uyarak yaptıklarınızla cevaplayınız.


Böylece inanmayanları ve faiz lobisini üzerimize güldürmekten koruyunuz ve sizi kendi izzeti olarak gören Müslümanları bu zilletten kurtarınız.


Yoksa geçmişini unutup sonra faizi överek önceki değerlerinizden yüz mü çeviriyorsunuz? Bu durumda Allah’ın buyurduğu gibi en zalim olmaz mısınız? (Kehf 18/57).


Kendinizi ateşe attığınız yetmezmiş gibi bir de size değer veren insanları harama sürükleyerek onların peşinizden gitmesini istemeniz, tahammül edilebilir bir durum mudur?


Allah’ın şeâirini yüceltmek kalplerdeki takvadandır (Hac, 22/32). Görülüyor ki amelinizde takva kalmamış, umuyor ve dua ediyoruz ki kalbinizde kalmıştır. Acaba bu gaflet nerden?


Hâlbuki bu millet, her biri başörtüsü davasının sembol ismi olan sizlere ne umutlar bağlamıştı. Çok yazık!

Faize yeni kılıf mı?

Faiz kelimesini kullanmamak için “kamu finans kuruluşlarımızın yeni destek paketleri” adı altında sembol isimlerimizin ağınızdan aynı tornadan çıkmış gibi, tek ses, tek nefes, finans destek; konut kredisi, taşıt kredisi, sosyal hayata destek kredisi ve tatil destek kredisi.


Kitaplarını tahrif eden Yahudileri ve Hıristiyanları Allah’ın kınadığı gibi kınarız (Maide, 5/13). Onlar kitaplarındaki kelimeleri değiştiremeseler de yaptıkları yorumlarındaki kelimeleri değiştirerek Allah’ın kitabını tahrif etmiş ve onun ilelebet baki kalacak hükmünü değiştirmeye çalışmışlardı (İbn Haldun, Mukaddime II, 7).


Faize “finansal destek” demekle kendinizi hangi duruma düşürdüğünüzün farkında mısınız? Kur’an’ı Allah indirmiş, Allah koruyacaktır, biz kendimizi korumaya bakalım.


Korkarız ki günün birinde pişman olup, “Ahiretimizi kaybettirecek bu denli işler yapmaya değer miydi?” dersiniz.


Faizi kamuflede kullanılan bu üslup ve manevra; kendi cümlelerini kurmaktan aciz olduklarından değildir sanıyoruz.


Yoksa bir insanı mükellef kılan, Müslüman yapan, sorumluluk sahibi eyleyen, aklınızı ve vicdanınızı nasıl koruyacaksınız?


Hangi fani değer karşılığında değişik-tokuş yaptınız. Biliniz ki onlar ticaretlerinde kâr etmediler (Bakara, 2/16).


Bu devirde yaşanan tüm olumsuzluklardan hatta insanların faize batmasından daha çok, sizler hakkında müspet beklenti içerisinde olanların, “Acaba bugün-yarın aslına rücu eder mi?” diye umulan bacıların bunu yapması, milleti derinden yaralamıştır. Hâlbuki elinde puro, önünde kadeh olanlardan beklenirdi bu reklâm.


Sonuç olarak; başörtüsü mücadelesiyle ele aldığınız yetkiyi, faiz lobisi olarak çarçur etmeniz ne acı! Vebaliniz diğer faizcilerden daha büyük. Bu biline...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?