Kredi kartıyla kurban almak caiz midir?

Kurban bayramının yaklaşmasıyla akıllarda kurban alımı, kesimi ve dağıtımıyla alakalı soru işaretleri çoğaldı. Bunlardan en çok dikkat çeken ve tartışma konusu olanı, "Kredi kartıyla kurban almak caiz midir?" sorusu oldu. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetvasıyla kredi kartıyla kurban almak caiz midir? sorusunun cevabı.

Kredi kartıyla kurban almak caiz midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi websitesinin, Kurban alımıyla alakalı sıkça sorulan sorular kısmında, "Kredi kartıyla kurban almak caiz midir?" sorusunu cevapladı.

İşte diyanetin, "Kredi kartıyla kurban almak caiz midir?" sorusuna cevabı:

Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.
Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5