Gandhi'nin külleri çalındı

Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi lideri Mahatma Gandhi'nin doğumunun 150. yıl dönümünde bir anıtta tutulan küllerinin bir bölümünün çalındı. Hırsızlar Gandhi'nin fotoğrafının üzerine "hain" yazdı

Gandhi'nin külleri çalındı

Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi lideri Mahatma Gandhi'nin doğumunun 150. yıl dönümünde bir anıtta tutulan küllerinin bir bölümünün çalındığı bildirildi. 

Madhya Pradeş eyaletinde Rewa şehri emniyeti, Bapu Bhawan Anıtı'nda 1948 yılından bu yana tutulan Gandhi'nin küllerinin bir bölümünün hırsızlar tarafından çalındığını doğruladı. 

Hırsızların ayrıca Gandhi'nin fotoğrafı üzerine yeşil boyayla "hain" yazdığı belirtildi. 

Bapu Bhawan Anıtı'nın bakımından sorumlu Mangaldeep Tiwari, yerel The Wire sitesine yaptığı açıklamada, Gandhi'nin doğum günü olduğu için sabah erken saatte anıtın kapısını açtığını, döndüğünde Gandhi'nin küllerinin kaybolduğunu ve posterinin tahrif edildiğini gördüğünü söyledi. Tiwari, olayı "utanç verici" olarak nitelendirdi. 

​Polisin olayı "ulusal birliğe zarar veren" ve huzuru bozmaya yönelik davranışlar çerçevesinde soruşturduğu kaydedildi. 

Yerel siyasetçi Gurmeet Singh'in şikayeti üzerine polisin konuyla ilgili harekete geçtiği ifade edildi. Singh, The Wire'a "Bu delilik son bulmalı. Rewa polisine Bapu Bhawan'daki kamera kayıtlarını kontrol etmeleri çağrısı yapıyorum" açıklamasını yaptı. 

Hindistan'da bazı aşırılıkçıların, Gandhi'yi Hindu-Müslüman birliğini savunması nedeniyle vatan haini olarak gördüğü ifade ediliyor. 

Hindistan'da İngiliz sömürgesine karşı şiddetsiz direniş hareketinin lideri Mahatma Gandhi, birçok Hint tarafından "ulusun babası" olarak anılıyor. 

2 Ekim 1869'da dünyaya gelen Gandhi, Ocak 1948'de aşırılıkçı bir Hindu tarafından uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. 

Mahatma Gandhi'nin ölümünden sonra Hindu geleneğine göre bir nehre dökülen küllerinin bir bölümü saklanarak ülkedeki çeşitli anıtlara gönderilmişti. 

BBC

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5