banner30

banner29

Hollanda Vergi Dairesi'nin işlediği hukuksuzlukları bakanlık açıkladı

Hollanda’da hukuk devletini sarsan skandalların kurumu vergi dairesinin işlediği hukuksuzluklar bakanlık tarafından tescillendi.

Dünya 15.03.2021, 13:31
Hollanda Vergi Dairesi'nin işlediği hukuksuzlukları bakanlık açıkladı

Ufuk.nl'de yer alan habere göre, Hollanda meclisinde CDA’lı vekil Omtzigt tarafından verilen bir soru önergesine cevap veren Maliye’den sorumlu devlet bakanları Vijlbrief ve Van Huffelen, 11 sayfalık mektuplarında, vergi dairesinin 7 yıldır yasaları çiğnediğini belirttiler.

Meclise gönderilen mektup, vergi dairesinin halktan ve mahkemelerden belgeler gizlemediği bilgisini de içeriyor. Ayrıca gereksiz yere vatandaşların haklarını elde etmelerinin zorlaştırıldığı da yapılan tespitler arasında. Bunlar arasında ebeveynlerin çocukları için alacakları ödeneklerin engellenmesi de bulunuyor.

Mektupta belirtilen konuların daha önce defalarca mecliste tartışıldığı biliniyordu. Ancak bu defa bizzat bakanlık tarafından listelenerek tescil edilmiş oldu.

Konu ile ilgili konuşan CDA vekili Omtzigt ise mektup içeriğinin şok edici olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bir hukuk devletinde, vergi dairesi, vatandaşlardan istendiği gibi, yasalara uymak zorundadır. Şimdi bu yaşananların vatandaşlara ve işletmelere ne kadar zarar verdiğini bilmeyi daha çok istiyorum.”

Vekil Omtzigt, bu bilgilerin ve yaşanan hukuksuzluğun ortaya çıkmasının bu kadar uzun sürmesinden dolayı tiksinti duyduğunu da açıkladı. Ancak kendilerinin soru sorması sonucu hukuksuzlukların itiraf edilmesinin normal olmadığına dikkat çekti. Vergi dairesinde hukuksuzluğun normalleşmiş olması endişe verici bir durum olarak görülüyor.

Maliye bakanlığı ise, vergi dairesinin çalışma tarzının kanunlara uygun ve vatandaşların menfaatlerini öne alan bir hale dönüştürülmesi için ilgili kurum ve kişilerle konuşulacağını açıklamakla yetindi.

Hollanda vergi dairesi, özellikle göçmen kökenli vatandaşlara uygulanan çifte standart skandalı sonrası mercek altında bulunuyor. Her geçen gün yeni bir hukuksuzluğun ortaya çıkması ise Hollanda gibi bir hukuk devletine yakışmıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?