banner29

Trump ve CIA arasında şoke eden diyalog! ‘Dirisi ölüsünden daha tehlikeli'

ABD Başkanı Donald Trump'ın İranlı general Kasım Süleymani'nin öldürülme kararını, CIA Direktörü Gina Haspel ile yaptığı görüşmede Haspel'in "Dirisi ölüsünden daha tehlikeli" sözleri sonrası aldığı iddia edildi.

Dünya 11.01.2020, 14:41
Trump ve CIA arasında şoke eden diyalog! ‘Dirisi ölüsünden daha tehlikeli'

ABD Başkanı Donald Trump, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin 3 Ocak’ta Irak’ta silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısıyla öldürülmesine ilişkin tartışalacak yeni bir gerekçe sundu. Trump, Kasım Süleymani’nin Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ni havaya uçurmayı planladığını öne sürdü. Trump daha önceki açıklamlarında Süleymani’nin bölgedeki ABD üslerine ve hedeflerine yönelik yeni saldırılar planladığını ve bu gerekçeyle vurudulduğunu iddia etmişti. ABD Başkanı, yeni açıklamasıyla ilk kez Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin somut bir iddiayı kamuoyuyla paylaştı. Öte yandan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel’in Trump’a Süleymani’nin dirisi ölüsünden daha tehlikeli değerlendirmesinde bulunduğu ve suikastkararının bu değerlendirme sornası alındığı iddia edildi. Haspel’in İran’ın Süleymani’nin öldürülmesine cevabının füze saldırısı olacağı tahminin de bulunduğu da belirtildi.

ORGANİZE KOMPLO

Beyaz Saray’da gazetecilere konuşan Trump Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin, “Tam bir canavar yakaladık ve onu öldürdük. Bu çok önce olmalıydı. Büyükelçiliğimizi havaya uçurmayı planladıkları için bunu yaptık” dedi. ABD’nin o saldırısının ardından İran destekli Şii milisler, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ni basmış ve ABD-İran gerilimi tırmanmıştı. Donald Trump, Süleymani’nin Bağdat Büyükelçiliği önündeki gösterilerin daha şiddetli olmasını istediğini savunarak, “Bu tamamen organize bir komploydu. Kimin düzenlediğini biliyorsunuz. O adam artık ortalıkta yok. Tamam? Aklında o büyükelçilikten daha fazlası vardı” dedi.

PENTAGON'DAN DESTEK

Üst düzey bir ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi de, Başkan Trump’ın Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik yorumlarına ilişkin önemli bir bilgi verdi. Reuters’a gizlilik kaydıyla konuşan yetkili, Bağdat Büyükelçiliği’ndeki protestoyu Süleymani’nin düzenlediğini söyledi ve büyükelçiliği patlatmak gibi bir komplonun bulunduğunu kabul etti. Pentagon yetkilisi, ABD’nin aldığı istihbarata ilişkin ayrıntı vermekten kaçındı.

FÜZE SALDIRISI TAHMİNİ

Öte yandan New York Times gazetesi, suikastten birkaç gün önce, CIA Direktörü Gina Haspel’in, Başkan Trump’a, Kasım Süleymani’nin varlığının, öldürülmesiyle ortaya çıkacak sonuçlardan daha tehlikeli olduğuna ilişkin bir değerlendirmede bulunduğunu iddia etti. Haspel’in, Trump’a, İran’ın verebileceği cevabın en fazla füze saldırısı olacağını tahmininde bulunduğu da haberde belirtildi.

ZAYIFLATMAZ, GÜÇLENDİRİR

Gazete, Haspel’in Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin herhangi bir tavır sergilemediğini ama onu dinleyen yetkililerin, Kudüs Gücü komutanının öldürülmesinin Ortadoğu’da ABD’nin güvenliğini zayıflatmak yerine güçlendireceği kanaatına vardıklarını yazdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?