Başörtüsü yasağı orayada sıçradı!!!

Kazakistan'ın Türkistan şehrine bağlı Maktaral ilçesinde bulunan Ferdovsi köyünde başörtülü öğrencilere para cezası kesildi işte o detaylar...

Başörtüsü yasağı orayada sıçradı!!!
HABBERVAKTİ-ÖZEL

Zulümün sadece haritada yeri değişiyor, ama adres değişmiyor, hedef hep müslümanlar ve inançları.

Kazakistan'ın Türkistan şehrinde ki bir okulda öğrencilere Başörtü Yasağı, velilere ise para cezası getirildi! İşte detaylar...

Kazakistan'ın Türkistan şehrine bağlı Maktaral ilçesinde bulunan Ferdovsi köyünde okula giden 13 kız çocuğu ve ailesi para cezasına çarptırıldı. Ferdowsi okulunun müdürü Zhanar Mamyrova Rus ajanslara verdiği demeçte: "Zhanar Mamyrova'ya göre, üst ve alt sınıflarda okuyan 372 öğrencinin yaklaşık yarısı başörtüsünü çıkartmamaktadır. Ailelerinin baskısıyla bunu yaptıklaıçrını düşünüyoruz. Eğitim alanında Türkistan Bölgesel Eğitim Müdürlüğü'ne 13 kız katılmış ve beş aylık hesaplama endeksine göre de başörtüsü taktıkları için para cezası verilmiştir."

Yönetmeliğe göre, eğer ebeveynler parayı ödemezlerse, yargılanacaklar.

Ferdowsi'deki kargaşa, Ocak 2016'da Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından verilen okul üniformasının 26 nolu yasadan sonra başlaması istendi. Yetkililer emrin uygulanmasını talep ederse, ebeveynler din hassasiyetine devam edecek kızlarının, başörtüsü takmasını destekleyecek yada kız çocukların okulla devam etmesine karşı çıkacaklar.

Bakanlığın geçtiğimiz sonbaharda Aktobe, Batı Kazakistan ve Mangistau bölgelerinde de bazı okul yönetimleri ve ebeveynler arasında "skandal anlaşmazlığa" neden olmuştu. Bu alanlarda okul yönetimini kaçıran düzinelerce okulun velileri dava açtı.

Şikayete itiraz eden mahkemeler ve Milli Eğitim Bakanlığı ise yasak nedeniyle okul lehine karar verdi. İŞTE ÇOCUKLARIN, ÖRTÜLERİNİN AÇILDIĞI UTANÇ GÖRÜNTÜLERİ.

[video width="1280" height="720" mp4="//www.habervakti.com/images/haberler/2018/09/55.mp4"][/video]

 
Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5