banner29

Binali Yıldırım: 'Terörün 40 yıllık faturası 1,5 trilyon dolar'

İnanç Eğitim Kültür, Sosyal, Davranış ve Yardımlaşma Derneği (İNANÇDER) tarafından her yıl düzenli olarak organize edilen Uluslararası Ticaret Kongresi'nin 6'ncısı 'Tek Kuşak, Tek Yol' temasıyla bu yıl İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kongreye, eski Başbakan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Durgun, İstanbul AK Parti 24.25.26'ncı dönem milletvekili Metin Külünk, İNANÇDER Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Necdet Külünk, İGÜ Mütevelli Heyet Başkanı Abdülkadir Gayretli, akademisyenler ve iş insanları katıldı.

Gündem 26.10.2019, 18:27
Binali Yıldırım: 'Terörün 40 yıllık faturası 1,5 trilyon dolar'

6'ncı Uluslararası Ticaret Kongresi'nde konuşan eski Başbakan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Bugün dünyada 1 yıllık 80 trilyon dolar gayri safi milli hasılanın yüzde 82'sini dünya nüfusunun yüzde 20'sinden az ülke alıyor. Sadece gayri safi milli hasılanın 3'te 1'inden fazlasını 4 ülke alıyor. Avrasya Coğrafyası'nda 5 milyar 200 milyon insan yaşıyor. Dünya 4 ülkeden ibaret değil. Bu coğrafyanın geleceği çok parlak. Asırlar önce göç kervanları, ipek yolu doğudan batıya giderken artık dünyadaki zenginlikler batıdan doğuya doğru kaymaya başladı. ABD'nin telaşla Çin'in üzerine gitmesinin sebebi budur" dedi.

Kongrede, Türkiye'nin dış ticareti, ABD ve Çin ilişkilerinde Türkiye'nin parametresi, Tek Kuşak Tek Yol projesinin Türkiye'ye etkileri, Uluslararası ticarette lojistiğin önemi konuşuldu.

Kongrenin açılışında konuşan eski Başbakan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İGÜ'nün dünya genelinde akreditasyona sahip nadir üniversitelerden biri olduğunu söyleyerek, üniversitenin çalışmalarından dolayı Mütevelli Heyet Başkanı Abdülkadir Gayretli'ye tebriklerini ileterek başarılarının devamını diledi.

Dünyadaki zenginliğin batıdan doğuya kaydığını söyleyen Binali Yıldırım, "Bugün dünyada 1 yıllık 80 trilyon dolar gayri safi hasılanın yüzde 82'sini dünya nüfusunun yüzde 20'sinden az ülke alıyor. Sadece gayri safi milli hasılanın 3'te 1'inden fazlasını 4 ülke alıyor. Avrasya Coğrafyası'nda 5 milyar 200 milyon insan yaşıyor. Dünya 4 ülkeden ibaret değil. Bu coğrafyanın geleceği çok parlak. Asırlar önce göç kervanları, ipek yolu doğudan batıya giderken artık dünyadaki zenginlikler batıdan doğuya doğru kaymaya başladı. ABD'nin telaşla Çin'in üzerine gitmesinin sebebi budur" dedi.

BİZE 40 YILLIK TERÖRÜN FATURASI 1,5 TRİLYON DOLAR

Türkiye'nin 40 yıldır terörle mücadele verdiğini hatırlayan Yıldırım, "Niye ülkemizin terör marifetiyle enerjisini azaltmak, kalkınma ve gelişme hedeflerini yavaşlatmak, geciktirmek istiyorlar. Bize 40 yıllık terörün faturası 1,5 trilyon dolar. Tabi kaybettiğimiz şehitlerimiz ayrı tutuyorum. Onların bedeli parayla,pulla ölçülecek bir şey değil. Kaynaklarımızı eğer ülkemiz için kullansaydık, yılda 4 tane İstanbul Havalimanı, 20 tane Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 6 tane İstanbul-İzmir otoyolu Osmangazi Köprüsü yapabilirdik. 8 tane Marmaray projesi gerçekleştirirdik" diye konuştu.

"AVRASYA COĞRAFYASI RÜZGARI TEKRAR ARKADAN ALACAK"

Binali Yıldırım, "Zor coğrafyadayız, bizim dışımızda gerçekleşen olaylar sebebiyle zaman zaman ülkemiz üzerinde tereddütlerin olduğu bir gerçek. Ancak şartlar ne olursa olsun gelecek yıllar, içinde bulunduğumuz Avrasya Coğrafyası'nın, Orta Asya'nın, Orta Doğu'nun ve Uzak Doğu'nun tekrar rüzgarı arkadan aldığı bir dönem olacak. Bunun işaretleri şimdiden ortaya çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

"İPEK YOLUNU BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ"

İNANÇDER Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Necdet Külünk, "Çin devlet başkanının ifadesiyle İpek Yolu ekonomik kemerini ve 21'inci yüzyıl Deniz İpek Yolu'nu inşa etmek için birlikte çalışacağız. Kazan kazan iş birliği çerçevesinde İpek Yolu'nu birlikte inşa edeceğiz. Çin atasözünde denildiği gibi 'şeftaliler ve erikler konuşmaz ancak onların altından bir yol oluşturun'. Yeni İpek Yolu sayesinde 2 bin yıl öncesi tarihi İpek Yolu'ndan kaynaklanan temasların sağlanması için ortam oluşturulmuştur. Çin İpek Yolu girişimini finanse etmek için 2015 yılında Asya Altyapı Yatırım Bankası kurulmuştur. Bu projenin 2 bin yıl önceki İpek Yolu'ndan farkı ülkeleri demiryolu ağlarıyla ile bağlamasıdır" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?