banner29

NATO'dan ilk açıklama! "Türkiye'nin yanındayız."

NATO'da Türkiye'nin talebinin ardından düzenlenen olağanüstü Suriye toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklamada bulundu. Stoltenberg  "Bu saldırıyı kınıyoruz.

Gündem 28.02.2020, 14:26
NATO'dan ilk açıklama! "Türkiye'nin yanındayız."

NATO Türkiye'nin yanındadır. NATO Türkiye'yi çok kıymetli bir müttefik olarak görmektedir. Ve NATO Türkiye'ye destke vermeye devam etmektedir. Türkiye milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmaktadır" dedi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, NATO Daimi Temsilciler düzeyinde İdlib gündemiyle bir araya gelen Kuzey Atlantik Konseyi toplantısı sona erdi.

TOPLANTI SONRASI STOLTENBERG'DEN İLK AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg  toplantı sonrasında açıklamada bulundu. Stoltenberg  "Bu saldırıyı kınıyoruz. Esad yönetimi altındaki askerler bu saldırıyı gerçekleşmiştir. Bu noktada uluslararası hukuka uyulması gerektiğini dile getiriyorum. 2018 tarihli ateşkese geri dönülmelidir. Aksi durumda bölgedeki insani kriz büyüyecektir. NATO Türkiye'nin yanındadır. NATO Türkiye'yi çok kıymetli bir müttefik olarak görmektedir. Ve NATO Türkiye'ye destke vermeye devam etmektedir. Türkiye'nin sınırlarını korumaya devam edeceğiz. Müttefikler Türkiye ile dayanışma içindedir. Tüm müttefikler başsağlığı diledi ve Türkiye ile tam dayanışma içinde olduklarını ifade etti" dedi.

Stoltenberg sözlerine şöyle devam etti: "NATO çok güçlü siyasi destekler sunmaktadır. NATO halihazırda Türkiye'ye destek veriyor. Hava savunması dahil Türkiye'ye destek veriyoruz. Müttefikler, Türkiye için daha fazla ne yapılabileceğine bakıyor. Biz bölgedeki durumu yakından izliyoruz. Ben de şahsen dün gece Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştüm. Bugün burada olmamız da Türkiye'yi güçlü bir müttefik olarak görmemize bir örnektir."

NATO'NUN 4'ÜNCÜ MADDESİ

NATO'nun Kuzey Atlantik Anlaşması'nın 4'üncü maddesi uyarınca bir müttefik toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğünde, tüm müttefiklerle danışma talebinde bulunabiliyor. Türkiye en son 2015'te terör örgütü DEAŞ'ın Suruç'taki terör saldırısından sonra 4'üncü maddenin işletilmesini istemiş, bunun ardından NATO Suriye'den kaynaklanan tehditlere karşı Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirlerini kabul etmişti.Bu çerçevede erken uyarı ve gözlem uçaklarının (AWACS) bölgede devriye gezmesi, Doğu Akdeniz'deki askeri unsurların artırılması ve istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetlerinin güçlendirilmesi gibi tedbirler öngörülmüştü.

NATO'DAN KINAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib'deki saldırılarını kınadı ve saldırılara son vermeleri çağrısında bulundu.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, AA muhabirine, Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında gerçekleşen telefon görüşmesi hakkında bilgi verdi. Buna göre, Genel Sekreter Stoltenberg, Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib'de ayrım yapmaksızın süren hava saldırılarını kınayarak, saldırılara son vermelerini istedi. Esed rejimi ve destekçisi Rusya'ya, uluslararası hukuka uyma ve Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yürütülen barış çabalarına destek vermesini isteyen Stoltenberg, tüm taraflara itidal çağrısında bulundu. Stoltenberg, "Tüm taraflar, gerginliği azaltarak bu çok tehlikeli durumun ve bölgedeki korkunç insancıl koşulların daha da kötüleşmesini engellemeli." vurgusunu yaptı.

STOLTENBERG'DEN OLAY SONRASI AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuyla ilgili Twitter hesabında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bugün NATO Konseyi, Türkiye'nin talebi üzerine, Suriye'deki durumla ilgili olarak Washington Antlaşması’nın 4. maddesi uyarınca bir araya gelecektir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?