banner29

Sağlık Bakanı’ndan kritik açıklama! 'Kimseye söylemeden yaptık'...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadeleye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gündem 05.04.2020, 14:18
Sağlık Bakanı’ndan kritik açıklama! 'Kimseye söylemeden yaptık'...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadeleye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık’a konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın Türkiye’ye gelmeden yaptıkları stoku şöyle anlattı:

“Bu süreçte kimseye söylemeden, hastalık daha Türkiye’ye gelmeden tedavide etkili olduğunu bildiğimiz ve aslında sıtma tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin’i piyasadan toplayıp 500 bin adet stok yaptık. Ve ilk gelen hastaların tamamına bu tedaviyi uyguladık. Ve çok daha iyi sonuçlar aldık. Bunu yapmasaydık şu an çok daha kötü bir tabloyla karşı karşıyaydık. Sürekli araştırıyoruz, deniyoruz.”

“MASKE BİR ÖNERİ OLMAKTAN ÇIKTI, ARTIK BİR ZORUNLULUK”

Candaş Tolga Işık’ın soruları ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtları şöyle:

Bakan Koca’ya maske takma konusunda sürekli değişen “takın-takmayın” tavsiyelerini de sordum:

Aslında değişen bir tavsiye yok. Salgının başlangıcında virüsün yaygınlığı ve ortamda enfekte insan bulunma sıklığı göz önünde bulundurularak ‘Hastalık belirtileri olanlar taksın’ dedik. Bu da doğruydu. Ancak geldiğimiz nokta itibarıyla şartlar değişti! Şu anki tablo itibarıyla artık bu şartların gereği olarak özellikle toplu girilen yerlerde maske takılması öneriden çıkıp bir zorunluluk halini aldı.

HİÇ ATEŞİ OLMAYAN BİNLERCE VAKA VAR!

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs salgınıyla ilgili enteresan bilgiler de verdi:

Hastalıkla ilgili tüm dünya gibi biz de her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Örneğin deniyordu ki hastaların yüzde 99’unda düşmeyen ateş görülüyor. Bu doğru değil. Bizde hiç ateşi olmayan binlerce vaka var. Sadece öksürük şikayetiyle geliyorlar. Biz şimdi tüm bunları bilimsel yayınlar haline getiriyoruz. Bunlar yakında yayınlanacak. Hatta muhtemelen ilk binlerle ifade edilen hasta sayılarına sahip yayını biz yapacağız.

İSTANBUL'DA FİİLİ BİR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ZATEN VAR

“İstanbul’u tutamıyoruz” diyen Bakan’a “İstanbul’da genel bir sokağa çıkma yasağı olacak mı?” diye sordum:

İstanbul’da şu an fiili bir sokağa çıkma yasağı var zaten. Biz de böyle olsun istiyoruz. Aldığımız tüm tedbirler de bu doğrultuda… İstanbul’a girişi çıkışı büyük ölçüde kapadık. Tekrar ifade ediyorum: Zorunlu olmadıkça İstanbul’da yaşayanlar sokağa çıkmasınlar. Bu tedbirlere uyumla ilgili sorun görürsek kapsamı genişletmekte bir saniye tereddüt etmeyiz. Sonuçta insanımızın hayatından bahsediyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?