14 Mayıs 2023 seçimleri şimdiden tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Merak ettikleri AK Parti ve paydaşlarının 15 Mayıs sabahı siyasi pozisyonlarının ne olacağı? Türkiye ile münasebeti olan her ülkenin kendi çapında seçimleri etkilemeye veya manipüle etmeye yönelik çabası mevcut.

ABD'li Benenson şirketi CHP için çalışıyor!..

Örneğin ABD, iktidara her dediğini yaptırtabilmek için muhalefeti tıpkı “Obama'nın beyzbol sopası” gibi kullanarak istediği çizgiye çekmek konusunda var gücüyle çalışıyor. ABD, Ankara-Moskova yakınlaşmasını provoke etmenin derdinde.

Bu amaçla ABD'de sosyal medya kampanyalarına imza atarak Barack Obama’yı iki kez Başkan seçtiren Benenson şirketi ekibi, Türkiye'ye gönderildi. Benenson şirket ekibi, iki üç aydır Türkiye’yi il il, sokak sokak, mahalle mahalle dolaştılar, seçmen tutum ve davranışlarını analiz etmeye çalıştılar. Amaçlarının büyük oranda, getirdikleri ‘server’lar ve yazılımlarla, sosyal medya anketlerini manipüle etmek olduğu ve bunu bir şekilde başardıkları basında yer almıştı.

CHP7 Haziran 2015 şeçimlerinden beri ABD merkezli Benenson şirketi ile çalışıyor. Benenson Strateji Şirketi 1996 yılında Demokrat Parti ve Bill Clinton’un ekibinde çalışan Joel Benenson tarafından kurulmuş. Rothschild tarafından fonlandığı biliniyor. Clinton’ın ardından Demokrat Parti ve Barack Obama için çalışmaya devam etmişler.

HDP Cumhurbaşkanı adayı göstermiyor!..

HDP eş başkanı Mithat Sancar, seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında girme kararı aldıklarını açıklamıştı. Daha sonra Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) de yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı seçimlerine yönelik aday çıkarmayacaklarını açıkladı. HDP'nin bu kararı Cumhur ve Millet ittifaklarını yakından izleyen seçim stratejistlerine göre farklı yorumlandı.

HDP seçmen kitlesinin, Türkiye'nin en bilinçli seçmen tutumunu yansıtan taban olduğu söylenebilir. Şimdi HDP eş başkanları CHP ve AK Parti genel merkezleri ile daha rahat diyalog pozisyonu içindeler. Milletvekilliği pazarlıkları yanı sıra Apo ve Selahattin Demirtaş'ı kapsayan bir af çalışması yapıldığı söyleniyor.

İmralı boş durmadı! Demirtaş devre dışı…

Sırrı Süreyya Önder'in İzmir'de partisince düzenlenen Nevroz töreninde yaptığı konuşmanın, PKK’nın kurucu lideri Abdullah Öcalan'ın talimatlarını içerdiği iddia ediliyor.

Sırrı Süreyya’nın barış görüşmelerinin kaldığı yerden devam edeceğini söylemesi, iktidar kanadına destek olunacağı şeklinde yorumlanabilir. HDP tabanının “Serok Apo, biji Apo” dediği Abdullah Öcalan'ın, önce ev hapsine çıkarılabileceği daha sonra hakkında tamamen af prosedürü işletilebileceği konuşuluyor.

Apo ile İmralı'da görüşen HDP heyeti, seçmenlerin AK Parti'ye ve CHP’ye oy vermeleri için yönlendirilmesi talimatı aldı.

Nitekim Sırrı Süreyya Önder'in İzmir'deki Nevroz konuşması, işaret fişeğini çaktığı şeklinde yorumlandı. Buna göre muhafazakâr HDP seçmeni AK Parti'ye, seküler ve aşırı sol tandanslı HDP seçmenleri ise CHP'ye yönlendirilecek.

Ayhan Bilgen İstanbul'dan SES veriyor!..

Bu arada SES Partisi oluşumunun önde gelen isimlerinden Kars eski belediye başkanı Ayhan Bilgen'in İstanbul'da AK Parti listesinden aday gösterilebileceği konuşuluyor. Neden İstanbul? Çünkü İstanbul'da 300 bin üzerinde Karslı yaşıyor. Ayrıca yüzbinlerce HDP'li seçmen var.

Vatan Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek'in 100 bin imzaya ulaşması mümkün mü bilemiyorum. Bu seçimde kimse kimseye ne ödünç imza ne de ödünç oy verecek görünmüyor. HDP ve HÜDA-PAR hakkındaki eleştirel konuşmalarının dozunu ayarlama sorunu yaşayan Doğu Perinçek'in ve ekibinin bu seçimlerde AK Parti ile bağı kalmadığı söylenebilir.

Eğer Yunanistan-Türkiye veya Azerbaycan -Ermenistan/İran arasında bir savaş patlak vermezse veya dünya çapında olağanüstü bir durum yaşanmazsa Türkiye, 14 Mayıs 2023'te sandığa gidecek. Ancak parmak boyası uygulamasının kaldırılması, seçmenler açısından “seçimlere hile karışır mı” endişesini körüklüyor.

Kum saati çalışıyor! Ankara Putin'i bekliyor…

Ankara hazırlıklarını tamamladı, soluğunu tuttu, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'i bekliyor.

Seçim öncesi gerçekleştirilecek bu ziyaret, her iki ülkenin çıkarları açısından büyük öneme sahip. Önümüzdeki günlerde Putin ve ekibi, çat kapı yapabilir.

Putin, heybesi boş gelmiyor.

Tahıl Koridoru'nun işleyişi kapsamında Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu tahılın ucuz fiyata temini yanı sıra, herhangi bir ücret almadan Kutsal Ramazan ayında özellikle Afrika ülkelerinde Müslüman halklara dağıtılmak üzere yüklü miktardaki tahılın Türkiye'ye verilmesini de sağlayacak.