Bilgi insanlığın ortak mirasıdır!

Bilim dünyasına yön veren bilginler de bir zamanlar çocuktu. Onların da haylazlıkları, küçük sırları olmuştu. Şimdi bilim tarihinde çığır açmış Müslüman bilim insanları, alışılmışın aksine çocukluk yıllarındaki afacanlıkları, haylazlıkları ve olağanüstü hayalleriyle dolu serüvenlerle okuyucuların beğenisine sunuldu...

Bilgi insanlığın ortak mirasıdır!

Bilgi insanlığın ortak mirasıdır. Bilim insanları da çalışmalarını bu bilinçle yapar; kendilerinden önce yapılan çalışmaları geliştirip bir sonraki nesle aktarır. Bazen de yepyeni şeyler bularak kendilerinden sonrakiler için farklı ufuklar açar. Bilime her milletten insan hizmet eder. Doğu’ya yani İslam coğrafyasına baktığımızda Batılı bilim insanlarının çalışmalarına zemin hazırlamış çok değerli bilim insanlarının olduğunu görürüz; bütün dünyanın faydalanacağı yüzlerce eser bırakmışlardır. Peki, kimdir bu bilim insanları?

İşte Erdem Yayınları da “Bilimin Öncüleri” serisiyle sadece çocuklara değil, yetişkinlere de İslam coğrafyasında yetişen, insanlığın ortak mirasının gelişmesine katkı sağlayan bilim insanlarını tanıtmayı amaçlıyor.

Bilim tarihinde çığır açmış Müslüman bilim insanları, alışılmışın aksine çocukluk yıllarındaki afacanlıkları, haylazlıkları ve olağanüstü hayalleriyle dolu serüvenlerle okuyucunun beğenisine sunuluyor. Bilimin Öncüleri serisi, yaşadıkları dönemde büyük buluşlara imza atmış olmalarına rağmen onların da bir çocuk olduğunu ve okuyucunun bu önemli şahsiyetlerle kendini özdeşleştirmesini hedefliyor. Böylece çocuk okuyuculara, ulaşılmaz sanılan hayallere, çok çalışarak ve azmederek ulaşabileceğinin mesajı veriliyor.

Bilimin Öncüleri serisi editörü Meryem Uçar, bu çabalarını şöyle ifade ediyor: “Çocuklara, ‘Tarihe adını yazdıran bu kişiler de bir zamanlar çocuktu. Hatta sizler gibi afacanlıklar yaptılar. Fakat hayallerine ulaşmak için çok çalıştılar.’ mesajı vermek istedik.

Hayatı ele alınan her bilim insanının biyografileri, seri yazarları tarafından titiz bir araştırmanın ardından gerçek bilgilerin kurgusal öykülere dönüştürülmesiyle okuyucuya güçlü bir anlatımla sunuluyor. Serinin akademik danışmanlığını ise İbni Haldun Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Sururi Bey üstleniyor.

Serinin ilk beş kitabından Farabi, Razi ve İbni Sina’yı Süheyla Sancar; İbni Heysem’i Elif Akardaş ve Uluğ Bey’i Ayşenur Gönen yazmış. Uzun soluklu bir bilim serisi olacağı ve serinin yeni kitapları Ali Kuşçu ile İbni Baytar’ın hayat hikâyelerinin hazırlıklarının devam ettiğini şimdiden müjdelemek mümkün.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5