banner29

Dr. Adil Mustafa! Difteri hastalığına serum bulan doktor! Adil Mustafa Kimdir?

Dr. Adil Mustafa, Difteri hastalığına serum bulan doktordur. Bu çalışmalarla Adil Mustafa Bey uluslararası literatüre geçmiştir. Peki Adil Mustafa Kimdir? nerelidir? İşte detaylar...

Tarih 13.02.2021, 20:59 13.02.2021, 21:06
Dr. Adil Mustafa! Difteri hastalığına serum bulan doktor! Adil Mustafa Kimdir?

 Dr. Adil Mustafa, 1900'lü yılların başında yaptığı çalışmalarla, Difteri hastalığına serum bulan doktordur.  Bu çalışmalarla Adil Mustafa Bey uluslararası literatüre geçmiştir. Peki Adil Mustafa Kimdir?

Adil Mustafa Kimdir?

Adil Bey 11 Haziran 1871 de İstanbul'da doğmuştur. Asılları Dağıstanlı olup, babası Yusuf Ziya adında bir subaydır. İlköğrenimini Gelibolu'da, Rüştiye tahsilini Halep'te, İdadi tahsilinde Çengelköy Askeri İdadisinde yapmıştır. 1889 da Harbiye'de bulunan Baytar Mektebi'ne birincilikle girmiş ve bir yıl sonra yarışma kazanarak Alfort Veteriner Mektebi'ne gönderilmiştir. Okuldaki başarısından ötürü Fransız Ziraat Bakanlığı tarafından 1892–1893 tarihli gümüş madalya ile ödüllendirilmiştir. Adil Mustafa Bey Alfort Veteriner Mektebi'nde Nocard'ınm dikkatini çekmiş ve onun yanında hazırlanmasında yardım etmiştir ve 8 Ekim 1895 te Alfort'u bitirerek diplomasını almıştır ( 3,5 ).

Adil Mustafa Bey yurda dönünce preparatör olarak görev yapmıştır. Prof. Nocard'a attan elde edilen ilk difteri serumunun yüzbaşı rütbesiyle Harbiye'de bulunan Baytar sınıflarına '' Emraz-ı Sariyye ve Teftiş-i Lühum '' e ( Salgın Hastalıklar ve Et Kontrolu ) öğretmen olarak görevlendirildi. Bu sırada Fransızcadan '' Emraz-ı Sariyye '' adlı bir kitap çevirmiş ve ders notlarının '' Hayvanat Ehliye ve Emraz-ı Sariyyesi '' adıyla yayınlamıştır. 1897 yılında sivil ve askeri Veteriner okullarının Bakteriyoloji ve Salgınlar dersini verirken Bakteriyolojihane-i Şahane ( Osmanî ) Laboratuvar Şefi olarak göreve başlamıştır ( 1896 ).

13 Kasım 1896 tarihinde yapılan Cemiyet-i Tıbbıye-i Şahane'nin toplantısında Adil Mustafa Beyin üye olması için başvurusu okunmuştur. Kendisi burada '' Medicine Veterinaire Chef du Laboratoire de M.Nicolle et Professor a Lecole de Medicine Veterinaire'' olarak tanıtılmış, başvuru ile birlikte diploması ve ayrıca '' La tuberculine, son emploi ses applications et ses avantages '' adlı bir çalışması sunulmuştur. 20 Kasım 1896 da da dernek üyesi seçilmiştir ( 4,5 ).

Nicolle 1894'te difteri serumunun üretimini öğrenmek üzere Paris'e gönderilmiş ancak Adil Mustafa Bey'in yurda dönmesine kadar başarılamamıştır. Ve Adil Mustafa Bey sayesinde üretim gerçekleştirilebilmiştir ( 3,5 ).

Nicolle 22 Ocak 1897 tarihinde ve Adil Mustafa Bey tarafından Cemiyet-i Tıbbıye-i Şahane'de okunan bir tebliğinde, Adil Mustafa Bey için ''Preparateur attache au servi, ce serothera pique'' unvanı kullanılmıştır. Bu derneğin toplantılarında gerek kendisi gerekse Nicolle adına yaptığı tebliğlerde Adil Mustafa Bey Bakteriyoloji hanenin en kudretli Türk elemanı olarak dikkati çekmiştir ( 5 ).

İmparatorlukta büyük salgınlara neden olan sığır vebası birçok hayvanın ölümüne neden olmuş ve 1897 de Çatalca'da görülünce Bakteriyolojihaneye çare bulunması için görev verilmiştir...

BİYOGRAFİNİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?