Uzmanından güneşin yaşlandırıcı etkisine karşı alınması gereken önlemler Uzmanından güneşin yaşlandırıcı etkisine karşı alınması gereken önlemler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Bakanlar Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sonularını yanıtladı. Uyuz hastalığının görülme oranına ilişkin değerlendirme yapan Koca, "Salgın söz konusu değil, endişeye sebep olacak bir artış yok" dedi.

'UYUZ VAKALARINDA YÜZDE 7 ARTIŞ VAR'

Koca, uyuz vakaları ile ilgili soru üzerine de "Endişeye sebep olabilecek bir artış yok. Kısmi bir artış tespit ettik. Çok yakın takip ettiğimiz bir durum. Erken uyarı sistemlerimiz gayet iyi çalışıyor. Bu sayede olağan dışı gelişmelere erken müdahale şansımız oluyor. Uyuz özelinde konuya bakacak olursak, Türkiye genelinde uyuz vakalarında prevalans geçen yıl 2,03 iken; bu yılın ilk 9 ayında 2,17. Geçen yıla göre yaklaşık yüzde 7 oranında bir artış gerçekleşmiş.

'KARADENİZ VE DOĞU KARADENİZ'DE ARTIŞ DAHA FAZLA'

Deprem bölgesinde ise bu artış yaklaşık yüzde 13 oranında oldu. Deprem bölgesi için beklenenin altında. Dolayısıyla ciddi bir artış olmadı. Bir salgın durumundan bahsedilmesi söz konusu değil. Son yıllarda özellikle Karadeniz ve Doğu Akdeniz bölgelerinde artışın biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.