Dilipak: Hilafet kaldırılmadı, Erdoğan halifedir...

Türkiye'nin gündem belirleyen programı Derin Gerçekler'de bu hafta Hilafetin kaldırılışının 95. yılı kapsamında 'hilafet' hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunuldu.

Dilipak: Hilafet kaldırılmadı, Erdoğan halifedir...

Habervakti Genel Koordinatörü Bülent Deniz'in hazırlayıp sunduğu, usta yazar Abdurrahman Dilipak'ın dikkat çeken açıklamalarda bulunduğu Türkiye'nin gündem belirleyen programı Derin Gerçekler'de bu hafta da gündeme damga vuran açıklamalar yer aldı.

3 NEDENDEN DOLAYI HİLAFET KALDIRILMADI

Hilafet 3 nedenden dolayı kaldırılmadı diyen Dilipak, ''Hilafet kaldırılsaydı, başka bir İslam ülkesinde hilafet iddiası ortaya çıkabilirdi. Laik bir sistemin vesayeti altına alındı. Suudi Arabistan, Fas, Mısır ya da diğer İslam ülkeleri hilafet iddiasında bulunabilirdi. Osmanlı, Cumhuriyete intikal ettirildi. Hilafetle gelen imtiyazlar var, bunlar kaybedilmek istenmedi. Türkiye'nin eline uluslararası bir imtiyaz hakkı var. Emaneti mukaddese de bizde. İngilizler bu kapıyı açık tuttu. Kendilerinin ayarladıklari bir halifeye vereceklerdi ama bu olmadı.'' açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN, HİLAFET MAKAMINDADIR

Hilafetin kaldırılmasıyla ilgili kanunda Hilafet, Hükümet ve Cumhuriyetin bünyesine dahil edilmiştir diyen Dilipak, ''Bugünkü hükümet sisteminde, bu yasaya göre halifelik yetkisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a aittir. Yasa gereği bu yetkiye sahip olan lider, Beştepe'de sorumlu olduğu ülkelerin müşavirliklerini bulundurmalı. Bununla birlikte hilefate bağlı topraklar, Osmanlı milletler topluluğu hayat bulacaktır. Ben bunun da 2023 perspektifi içinde hayat bulacağını düşünüyordum. Şimdiden 2023'te iktidarın gitmesi için mücadele eden dış güçlerle birlikte içerdeki çürük kurtlar var.'' açıklamasında bulundu.

Habar Vakti

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 19:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail nur
ismail nur - 11 ay Önce

Sn

tugo
tugo - 2 ay Önce

...bunun için büyük savaş kapıda...merhum üstad Kadir Mısıroğlu'nun dediği gibi, çare yok, gavurlar çatlasalar da bu iş olacak...

SIRADAKİ HABER

banner5