banner5

banner29

Z kuşağı nedir? Neden içe kapanık ve ''ben'' merkezliler?

Sitemiz yazarlarından, güçlü kalem Prof. Dr. Ali Seyyar son yazısında son günlerin popüler kavramı olan ''Z KUŞAĞI'' ve bu kavrama yüklenen anlamın gözden kaçırılan gerçeğini analiz eden bir yazı kaleme aldı.

Dosya 04.07.2020, 14:56 04.07.2020, 15:22
Z kuşağı nedir? Neden içe kapanık ve ''ben'' merkezliler?

Z kuşağının açmazlarını eleştirirken, tavsiyelerini de dile getiren Seyyar, mutlak hakikatin kaynağı Kur'an merkezli bakış açısıyla gençlere seslendi!
İşte dikkat çeken o yazı...

İletişim teknolojisinin hızla geliştiği çağımızın yeni nesli, 90’lara ve 2000’li yılların başına denk gelen dönemde doğan ve yaşayan gençlerden oluşmaktadır. Hızlı öğrenen, teknolojiye kolayca adapte olan, cep telefonu ve internete sürekli ihtiyaç duyan ve/fakat şehirleşme sürecinde tüketim toplumuna dönüşmemizle birlikte sosyal hayattan kopuk yaşayan bu gençler, Z-Kuşağı olarak tanımlanmaktadır.

Akdeniz Üniversitesinin 2017 yılında 2.113 genç üzerine yaptığı bir araştırmaya göre ankete katılan gençlerin ekip çalışmasına ve işbirliğine yatkın olmadıkları, bağımsız davranmayı sevdikleri, özgüvenlerinin yüksek olduğu, aldıkları eğitime önem verdikleri, teknolojik değişimi tâkip ettikleri, lüks ve eğlenceyi sevdikleri, kolay arkadaşlık kuramadıkları, içe dönük yaşadıkları ve maceracı oldukları tespit edilmiştir.

Araştırma, teknoloji ile iç içe olan Z-Kuşağının, toplumsallıktan ziyade bireyselliği savunduklarını, bu da içe kapanmalarına ve yalnız kalmalarına yol açtığını göstermektedir.

Yeni bilgilere aç gibidirler ama ne var ki sosyal ve manevî yönden yeterli olmadıkları için, kolektif çalışma becerileri gösterememekte ve cami cemaatinden kopuk bir hayat yaşamaktadır. Son araştırma da gösteriyor ki, egosu/özgüveni yüksek bu gençlerin önemli bir kesimi, istişareye önem vermiyor ve hayatları için örnek olabilecek bir şahsiyeti de rehber edinmiyor. İşte biz de bu gençlerin ileride olası manevî buhranların kurbanı olmalarını istemediğimiz için, Z-Kuşağına istişare bağlamında bazı samimî tavsiyelerde bulunmak istiyoruz:...

Yazının tamamını okumak için tıklayın

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?