banner29

100 sene önceki salgından kurtulan adamdan korona için altın tavsiye!

1918'de ortaya çıkan ve 500 milyon kişiyi etkileyen grip salgınından kurtulan 105 yaşındaki Jose Ameal Pena, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı tavsiyelerde bulundu. Pena, geçmişten ders çıkarılması gerektiğini ve tüm insanlığın bu salgına birlikte karşı koyması gerektiğini vurguladı.

Dünya 26.03.2020, 23:41
100 sene önceki salgından kurtulan adamdan korona için altın tavsiye!

1918 yılının Ocak ayında ortaya çıkan ve 18 ay süren grip salgını, kimi kaynaklara göre 17, kimi kaynaklara göre de 50 milyon arasında insanın ölümüne yol açmış ve o dönemde 2 milyon seviyelerinde olan dünya nüfusunun çeyreğini ifade eden 500 milyon kişiyi etkilemişti.

1918 grip salgını, insanlık tarihinin en ölümcül küresel salgını olarak tarih kitaplarında yerini aldı. Bu ölümcül salgından kurtulan Jose Ameal Pena, tüm insanlığa koronavirüs salgınına karşı birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.

"AYNI ŞEYLERİN YAŞANDIĞINI GÖRMEK İSTEMİYORUM"

İspanya'nın kuzeyindeki bir balıkçı köyünde yaşayan ve 1918 grip salgının ortaya çıktığı dönemde 4 yaşında olan Jose Ameal Pena (105), günümüzde tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüse karşı tavsiyelerde bulundu. 1918'deki salgınla ilgili İspanyol medyasına konuşan Pena, "Uyandığımda yürüyemiyordum. Ellerimin ve dizlerimin üzerinde sürünüyordum" ifadelerini kullandı. Pena, koronavirüse karşı alınan tedbirlere herkesin uyması gerektiğini belirterek, "Dikkatli olun. Aynı şeylerin yaşandığını görmek istemiyorum. 1918 gribi çok fazla can aldı" dedi.

Öte yandan, Pena'nın kızı Anunciata, babasının aynı şeylerin yaşanacağından endişelendiğini söyleyerek,

"Koronavirüsün neler yapabileceğini iyi biliyor. Benzer bir dönemde geçtiği için zor zamanlar yaşıyor. Çok farklı zamanlarda yaşıyor olsak da benzer bir şeyin tekrar yaşanacağından korkuyor" diye konuştu.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Allah Korusun Rabbim Keçmişin Açıların Bizlere Yaşatmasın Rabbim Melekler Yardım Etsin İlaçımız Onlar Biz İnsanların Müselmanların Çalaçağ Kapımız Yok Rabbim Buyurmuş Kapımı Çalanı Geri Çevirmerem Rabbim Dualarımızı Dileklerimizi Işığlı Etsin Keçmişde Yaşayan İnsanların Açıların Bize Yaşatma Allahım
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?