banner29

Enkaz altında neler yapılmalı? Enkaz altında nasıl hayatta kalınır?

2020 yılının sonlarına yaklaşılan şu günlerde yıl içerisinde Elazığ ve son olarak İzmir olmak üzere iki büyük deprem yaşandı. Onlarca vatandaşımız enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Yaşananlar sonrası vatandaşlar Deprem anında neler yapılmalı? Enkaz altında neler yapılmalı? Enkaz altında nasıl hayatta kalınır? sorularına cevap aradı.

Gündem 02.11.2020, 10:09 02.11.2020, 10:15
Enkaz altında neler yapılmalı? Enkaz altında nasıl hayatta kalınır?

İşte, "Deprem anında neler yapılmalı? Enkaz altında neler yapılmalı? Enkaz altında nasıl hayatta kalınır?" sorularının cevapları...

Ülkemizde sık sık meydana gelen sarsıntılar nedeniyle deprem anı ve sonrasında neler yapılması gerektiği merak konusu oldu. 31 Ekim'de yaşanan İzmir depremi sonrası endişeli vatandaşlar 'Depremde enkaz altında kalırsak ne yapmalıyız?' 'Enkaz altında yapılması gerekenler' Sorularının cevaplarını araştırıyor.

Meydana gelen deprem sonrası enkazda kalan vatandaşlar için endişe devam ediyor. İzmir'de umutlu bekleyiş sürerken depreme ilişkin pratik bilgiler de tekrar araştırılmaya başlandı.

AFAD ve diğer kurtarma ekipleri bölgede seferber olurken, devlet depremin yaralarını sarmaya devam ediyor.

Depremin şiddetine, enkazda kalan vatandaşın yaralanıp yaralanmadığına, kişinin soğukkanlı davranışına, kurtarma ekibinin müdahalesi gibi birçok etken enkaz altında yaşam süresini etkiler. Vücudun temel ihtiyaçları sağlanıyorsa bu süre uzar.

Depremde enkaz altında neler yapılmalı? Panik olmadan, sessizce enerjiyi idareyi kullanmak,"Cenin pozisyonuna girin"

Temel yaşam kaynaklarına ulaşım sağlanmalı. Su temin etmek oldukça önemlidir. Depremde yara almadıysanız, küçük de olsa hava alabileceğiniz bir boşluk aramalısınız.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?