banner29

İngilizler devreye girdi: Fransa'daki saldırılardan Erdoğan da dolaylı olarak sorumlu

King's College London'ın siyaset bilimi uzmanlarından Peter R. Neumann, Erdoğan'ın doğrudan şiddet çağrısı yapmasa da Fransa'daki saldırılardan dolaylı olarak sorumlu olduğunu iddia ederek skandal bir açıklamada bulundu.

Gündem 02.11.2020, 16:22
İngilizler devreye girdi: Fransa'daki saldırılardan Erdoğan da dolaylı olarak sorumlu

Deutsche Welle'de yer alan habere göre, İngiltere'nin tanınmış üniversitelerinden King's College London'ın siyaset bilimi ve terör uzmanı Peter R. Neumann, Fransa'da düzenlenen saldırılarla ilgili olarak Alman gazetesi Passauer Neuen Presse'ye yaptığı değerlendirmede "Bu cepheleşmeden Erdoğan da dolaylı olarak sorumluluk taşıyor" diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğrudan şiddet eylemi çağrısı yapmasa da saldırıların yaşandığı bir siyasi iklimin oluşmasına katkıda bulunduğunu ifade eden Neumann, Erdoğan'ın "sıcaklığı düşürmeyip yükselterek" Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la bilinçli olarak çatışmayı tercih ettiği değerlendirmesi yaptı. Erdoğan'ı "popülist" olarak nitelendiren Neumann,  Erdoğan'ın taraftarlarından puan toplamak için bu yolu tercih ettiğini söyledi.

Neumann, "Erdoğan'ın siyasi hesabı, bu tartışmaya katıldığında ve Müslüman dünyasının bir kısmında konumunu yükselttiğinde, bunun taraftarlarından puan topladığı yönünde" şeklinde değerlendirmesini sürdürdü.

"Almanya'da benzer saldırılar olabilir"

Almanya'da 600 binden fazla tehlikeli İslamcı olduğunu ve benzer saldırıların Almanya'da da olabileceğini öne süren Neumann, şu anda Fransa'ya odaklanıldığını, ancak bunun "Almanya'daki Fransız kuruluşlarına saldırı olmayacağı" anlamına gelmediğini sözlerine ekledi. Neumann, Almanya'da da tehlikenin "büyük" olduğunu da öne sürdü.

Yorumlar (1)
tugo 8 ay önce
...macron puştu aylardır rahat durmadan kaşındığını kimse görmedi senin palavralarını yutar mı sanıyorsun? ...salak mısın, şeytan mı?
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?