banner29

Mavi Marmara nedir? Mavi Marmara şehitleri kimlerdir?

Gazze’ye yardım taşıyan tam 6 gemi vardı. Bu gemilere uluslar arası sularda 31 Mayıs 2010 tarihlerinde saldırı gerçekleşti.

Gündem 21.10.2019, 12:58 28.05.2020, 19:26
Mavi Marmara nedir? Mavi Marmara şehitleri kimlerdir?

Mavi Marmara yolcu gemisi, 2010 yılında İnsani Yardım Vakfı tarafında yoksul, ezilen sömürülen insanlara yardım amacıyla satın alınmıştır. Umutlarla satın alınan bu yolcu gemisi, Türkiye’nin diğer ülkelere yardım ellerini götürecekti. Alınması ile birlikte hızlı bir şekilde faaliyetlerini gerçekleştirecekti. Bu amaçla Mavi Marmara, İnsan Yardım Vakfı’nın organizasyonu ile İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım malzemeleri götürmek üzere bir yardımsever grupla yola çıktı 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze yakınlarına ulaşan yardım gemisi, uluslararası sularda İsrail Ordusunun gemiye asker çıkartması sebebiyle yardım organizasyonu amacına ulaşamadı.

MAVİ MARMARA KATLİAMI

Mavi Marmara katliamı, Gazze filosu saldırısı veya Deniz Meltemi Harekatı nasıl adlandırmak istiyorsanız isteyin. Bu isimler hep bir olaya çıkıyor. Gazze’ye yardım taşıyan tam 6 gemi vardı.  Bu gemilere uluslararası sularda 31 Mayıs 2010 tarihlerinde saldırı gerçekleşti. Bu saldırı Mavi Marmara yardım gemisinde bulunan aktivistlerden bir kısmının öldürülmesi, bir kısmının yaralanması ve gemilerin yolcularıyla birlikte rehin alınmasıyla sonuçlandı. O kadar gemi içinde Türk gemisine saldırılması planlanmış bir şeydir. Bakıldığı zaman 663 yolcunun olduğu gemilerde sadece 38 Türk vatandaşı vardı. Bu saldırılar Mavi Marmara’ya ve burada bulunan Türklere yapılmıştır. İsrail Askerlerinin başlattığı katliam sonucu 8 Türk ve 1 Türk asıllı Amerikan vatandaşı toplam 9 Türk öldürülmüştür. Bu saldırılar sonucu 23 ağır 54 kişi de yaralanmıştı. İsrail tarafından tutsak edilen Mavi Marmara Gemisi Aşdod limanına demirlenmişti. Mavi Marmara Ancak 3 ay sonra Türkiye'ye gönderilmiştir.

MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ

Türk asıllı Amerikan vatandaşı Furkan Doğan (19)
Saadet Partisi Siirt İl Müfettişi İbrahim Bilgen (61)
Gazeteci Cevdet Kılıçlar (38)
Milli Hakem Çetin Topçuoğlu (53)
İnsani Yardım Vakfı Çalışanı Necdet Yıldırım (32)
Testilci Cengiz Songür (47)
Anadolu Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Akyüz (41)
AY-DER Yönetim Başkanı Ali Haydar Bengi (39)
Fahri Yaldız
Uğur Süleyman Söylemez

MAVİ MARMARA'NIN EN GENÇ ŞEHİDİ

Furkan Doğan, Türk Asıllı Amerikan Vatandaşıydı. Doğan, İsrail askerlerinin saldırılarını görüntülemek ve dünyaya yaymak için mücadele etmiş ancak İsrail askerlerinin fark etmesi sonucu feci bir şekilde darp edilerek öldürülmüştür.

MAVİ MARMARA'DAN SONRA YAŞANANLAR

Dünyanın her tarafından yapılan bu insani yardım sonucu katledilen insanlar için sokağa döküldü, İsrail ürünleri boykot edildi.
Abluka altında bulunan Gazze ablukası hafifletildi
İsrail,  Askerlerine soruşturma açıldığı belirtildi halen de tam olarak ne gibi bir ceza belirlediği belli değildir.
BM, Mavi Marmara gemisine yönelik bu baskıları kınayarak, bağımsız ve şeffaf uluslararası standartlarda bir soruşturma açılması çağrısında bulundu.
Türkiye- İsrail ilişkileri koptu.

İSRAİL'İN ÖZRÜ

İsrail’in özrü ancak 3 yıl sonra gerçekleşmişti. ABD Başkanı Barack Obama’nın Orta Doğu turu ziyareti sırasında 22 Mart 2013 yılında İsrail Başbakanı, Binyamin Netanyahu , Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak Gazze filosu saldırısı sırasında meydana gelen can kayıpları için özür dilemiş ve sonlanan ilişkilerin normalleşmesi adına saldırıda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmiştir. Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti adına özrünü kabul etmiştir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?