banner30

banner29

Yasin Aktay'dan çarpıcı Mısır açıklaması! 'İslam dünyasına pahalıya patlıyor'

Doğu Akdeniz’deki dengelere atıfta bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, geçtiğimiz günlerde Libya'yla yapılan anlaşmaya atıfta bulunarak benzer bir anlaşmanın Mısır ile de yapılması gerektiğini savundu.

Gündem 13.01.2020, 13:39
Yasin Aktay'dan çarpıcı Mısır açıklaması! 'İslam dünyasına pahalıya patlıyor'

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, kaleme aldığı yazısında, Türkiye ve Mısır arasında bu kopukluk başkalarına gereğinden fazla fırsatlar doğurmakta ve iki ülkeye de İslam dünyasına da çok pahalıya mal olmakta.” diyerek Mısır ve Türkiye arasındaki buzların erimesi gerektiğini dile getirdi.

'TÜRKİYE MISIR İLE MASAYA OTURMALI'

Türkiye ve Mısır arasındaki soğukluğun giderilmesi gerektiğini belirten Aktay, masaya oturulmasını teklif etti.

Türkiye’nin Libya hükümetine olan desteğinden dolayı Mısır medyasında çıkan asılsız haberleri hatırlatan Aktay, “Mısır medyasında yürütülen kampanyada Türkiye’nin Mısır’a karşı savaşmak üzere Libya’ya geldiği söylenirken, şunu söyledik. Türkiye Libya’ya, ne Libya halkıyla ne de herhangi bir Müslüman - Arap halkla savaşmaya gidiyor. Bilakis Libya’daki savaşı durdurmak üzere geliyor, üstelik gelişi de bir davet üzere oluyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Mısır’ın iş birliği kurması gerektiğini kaydeden Aktay, “Haddi zatında Türkiye ile Mısır arasında bir savaş sebebinden ziyade iş birliği sebepleri çok daha fazladır. Darbeciliği ve her gün kendi halkına yönelik insan hakkı ihlalleri yüzünden Sisi ile aradaki çözülmez sorun bir kenara bırakıldığında, Türkiye ve Mısır arasında bu kopukluk başkalarına gereğinden fazla fırsatlar doğurmakta ve iki ülkeye de İslam dünyasına da çok pahalıya mal olmaktadır. Oysa iki ülkenin bir iş birliği ve dayanışma içinde olmaktan başka bir kaderleri yok ve eninde sonunda bunu yapmaları gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Libya ile yapılan anlaşmanın benzerinin Mısır’la da yapılması gerektiğini savunan Aktay, şunları ifade etti:

“Türkiye’nin Libya ile anlaşması aynı zamanda Mısırlıların Yunanistan’la anlaşmasından dolayı çalınan Münhasır Ekonomik Sınırlardaki haklarını da geri kazandırdı. Biraz daha öteye gidip şu soruyu da sorabiliriz: Libya ile yapılan anlaşmanın bir benzeri neden Mısır’la da yapılmasın? Doğu Akdeniz’de Türkiye, Mısır ve Libya arasındaki böyle bir ittifak her üç ülkenin haklarını daha fazla koruyup geliştirmez mi?”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?