banner29

Yeni parti kurulmadan Babacan ve Gül yolları ayırdı!

Kurulacak yeni partinin tanıtımına günler kala, Ali Babacan ve Abdullah Gül'ün yolları ayrıldı. Babacan, partisinde kurucu yapmak istediği isimlerle Ankara'da bir toplantı gerçekleştirdi ancak Gül'e yakın isimler toplantıya davet edilmedi. Gül'e yakın isimler, yaşananları "Kandırıldık" diye yorumladı.

Gündem 09.03.2020, 09:47
Yeni parti kurulmadan Babacan ve Gül yolları ayırdı!

Aylardır kuruluşu ertelenen Ali Babacan'ın partisi resmiyete kavuşuyor. Yeni partinin kurucu listesi ve tüzükle ilgili 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Babacan ters düştü.Genç ve kadınlara ağırlık verilecek listede halen milletvekili olan Mustafa Yeneroğlu da yer alacak.

2 gün otele kapandılar

Babacan, yeni partinin son şeklini oluşturmak için kurucu yapmayı düşündüğü isimlerle Ankara'da iki gün süren toplantı yaptı. Bir otelde düzenlenen toplantıda tüzük, program ve kurucu isimler masaya yatırıldı.Kurucu isimlerin evrakları yetiştirebilmesi halinde yarın İçişleri Bakanlığı'na kuruluş dilekçesi verilecek. Çarşamba günü ise tanıtım toplantısı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Gül'le yollar ayrıldı: Kandırıldık

Toplantıya Gül'e yakın isimler davet edilmedi. Gül dışında parti çalışmasında öne çıkan Haşim Kılıç, Beşir Atalay ve Candan Karlıtekin gibi isimlerin de dışlandığı öğrenildi.Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre hafta içinde Gül, Mustafa Baş'ı (Refah Partili eski vekil) Babacan'a göndererek tüzük çalışmasına son şeklini vermek istedi. Babacan tarafı olumsuz yanıtlar verdi ve önerileri dikkate almadılar.

Ret cevabı geldi

Gül'e yakın isimler, yaşananları 'kandırıldık, birileri devreye girmiş olabilir' diye yorumluyor. Gül'ün geri çekilmesinden sonra bazı isimlerin de aktif görev almaktan vazgeçtiği öğrenildi. Babacan'ın çevresi kırgınlığı ortadan kaldırmak için Mehmet Tekelioğlu'nu (Gül'ün eniştesi) arayarak Ankara'daki toplantıya davet etti, ancak olumsuz cevap verildi.KADIN-GENÇLERE AĞIRLIKPartinin kurucu sayısının 80-90 civarında olması bekleniyor. Eski vekil sayısının 10-15 arasında olacağı, daha çok kadın ve gençlere öncelik tanınacağı öğrenildi. Bir dönemin gözde bürokratları Birol Aydın, Emin Zararsız da vitrinde yer alacak.

Yeneroğlu kurucular arasında

AK Parti'den istifa eden İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Ali Babacan'ın partisinde kurucu olacak. Kurulacak yeni parti, 'vekil transfer etmeme' kararı aldı. Bağımsız kalan isimlere ise kapı açık tutulacak.

Yorumlar (3)
Tuğrul 1 yıl önce
Fitneciler size bu millet itibar etmeyecek. Çünkü sizin tek gayeniz koltuk sevdalılığı.
Günel 1 yıl önce
Gül İyi Lider Olsa Gezi Onurumuzdu Demez İnsanların Ekmek Yerlerin İş Yerlerin Dağıtdılar İnsanlar Yaralandı Öldü Bele Onur Olarmı Türk Halkın Meşelerinde Ağaçlar Yandı Yanğında Siz Onda Mitinki Yapardınız Meşelerimizde Ağaçlarımız Yandı Deyerdiniz Kaçdane Ağaç Yandı Yanğında Hepsin Çebhe HDP Yandıdı Gezi Olayı Erdoğana Karşı İdi Koltuğdan Yendimek İstediler Gül Babaçan Çebhe Onurumuzdu Deyir Yeni Erdoğanı Koltuğdan Yendimek Onurumuzdu Allah Allah AKPni Koltuğdan Yendimek Ne Zamandan Bele Türk Halkın Onuru Oldu İnsanların Kafasın Zeherleyipler
Günel 1 yıl önce
Haklısınız Çumurbaşkanlığı Vaktı 2023 Çü İlde Bitdiyi Üçün Hepsi Koltuğ Savaşına Gelipler Babaçan Gül Bunça Zamandı Harada İdiniz Çok Kerib Gülde Fetoçumu Çünkü Lider Olduğu Zamanlarda Karğaşa Yok İdi Feto Onu Koruyurdu Erdoğan Fetonun Hinine Girdi Feto Erdoğana İyiçe Kızdı Şunu Anlamağ Olur Bütün Şunları Anlamağ Üçün Deli Olmağ Yok Ağılı Olmağ Lazım Babaçan Gelip Hansı Ekonimini Düzeldeçek Yerin Altında Olan Neft Kaz Kızıl Sizin Ekoniminizdi Çıkarın Yer Altından Ekonimi Türküyede Yüksek Olaçağ Babaçan Gül Mitinklerde Danışma Beçeriyi Yok Onlar Sadeçe Koltuğda Otura Bililer Oturun Oturun Geleçek Deva Partileri Ne Yapaçağ Davudoğlu Geleçekde Koltuğ Savaçı Yapaçağ Deva Partiside Savaşa Savaşa Yoluna Davam Edeçek Allah Sizin Fitnelerden Türk Halkın Korusun
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?