banner29

Berâ bin Ma'rur kimdir? Berâ bin Ma'rur‘un hayatı...

Berâ bin Ma'rur kimdir? Berâ bin Ma'rur nerede doğmuştur? Berâ bin Ma'rur ne zaman doğmuştur? Berâ bin Ma'rur nasıl Müslüman olmuştur? Berâ bin Ma'rur nasıl hicret etmiştir? Berâ bin Ma'rur nasıl evlenmiştir? Berâ bin Ma'rur’un cesareti, Berâ bin Ma'rur‘un hayatı, Berâ bin Ma'rur’un vefatı…

İslam 20.12.2019, 16:25
Berâ bin Ma'rur kimdir? Berâ bin Ma'rur‘un hayatı...

İşte, "Berâ bin Ma'rur kimdir? Berâ bin Ma'rur nerede doğmuştur? Berâ bin Ma'rur ne zaman doğmuştur? Berâ bin Ma'rur nasıl Müslüman olmuştur? Berâ bin Ma'rur nasıl hicret etmiştir? Berâ bin Ma'rur nasıl evlenmiştir? Berâ bin Ma'rur’un cesareti, Berâ bin Ma'rur‘un hayatı, Berâ bin Ma'rur’un vefatı…"sorularının cevapları...

İkinci Akabe Biatına katılanlar içerisinden seçilen on iki temsilciden biri de Berâ bin Ma'rur'du (r.a.). Hz. Bera Akabe'de Peygamberimize bíat ederken şu meâlde bir konuşma yapmıştı:

"Bizi Muhammed ile şereflendiren ve sevgili kılan Allah'a hamd olsun. Biz Allah'a ve Resulüne ilk davet edilenler değiliz. Ancak bu davete icabet edenlerin ilkiyiz. Allah ve Resulünün davetini işittik ve itaat ettik. Ey Evs ve Hazreç topluluğu! Allah sizi dini ile şereflendirdi. Eğer dinleyip itaat etmeyi memnuniyetle kabullenmişseniz, Allah'a ve Resulüne itaat ediniz. Seni hak din ile gönderen Allah'a hamdolsun ki, kendimizi ve aile efradımızı koruyup esirgediğimiz şeylerden seni de korur ve esirgeriz. Biz, vallahi, savaşmasını iyi bilen kimseleriz."

Hz. Bera, Medine'de İslâmiyetin yayılması için canla başla çalıştı. Birçok kimsenin Islâmiyetle müşerref olmasına vesile oldu. İslamiyetin ilk yıllarında Müslümanlar Kudüs'e yönelerek namaz kılıyorlardı. Kıble henüz Kâbe'ye çevrilmemişti. Bu durum Hz. Berâ'yı son derece mahzun ediyordu. Kâbe'ye yönelerek namaz kılmayı çok arzuluyordu. Hatta bir seferinde Mekke'ye giderken namazda Kâbe'ye karşı durmuştu. Diğer Sahabiler onun bu davranışını hoş karşılamadılar. Mekke'ye vardıklarında Hz. Bera durumu Resulullaha sordu,

"Ya Resulallah! Ben Kâbe'yi arkama almamayı, namazımı ona müteveccihen kılmayı uygun gördüm. Fakat arkadaşlarım bana muhalefet ettiler. Siz ne buyurursunuz?" diye sordu. Resulullah da,

"Sen şimdilik bir kıble üzerinde bulunuyorsun. Keşke biraz sabretseydin" buyurdu. Bunun üzeri ne Hz. Bera namazlarında artık diğer Müslümanlar gibi Kudüs'e yöneldi.

Hz. Bera, Resulullahın Medine'ye hicretinden biraz önce hastalandı. Bu hastalıktan kurtulamayacağını anlamıştı. Dilediği yere sarfetmesi için malının üçte birinin Peygamberimize verilmesini, üçte birinin Allah yolunda harcanmasını, üçte birinin de çocuklarına kalmasını vasiyet etti. Peygamberimizin Medine'ye hicret ettiğini göremeden de vefat etti.

Berâ (r.a.) Hac mevsiminde Kâbe'ye geleceğine dair Peygamberimize vaadde bulunmuştu. Hastalandığında, "Resulullaha olan vaadim sebebiyle beni kabrimde Kâbe'ye karşı çeviriniz. Çünkü ben geleceğime dair kendisine söz vermiştim" dedi. Yakınları onun vasiyetlerini yerine getirdiler. Peygamberimiz Medine'ye hicret ettiğinde Sahabíler ile birlikte Hz. Bera'nın kabri başına gitti. Saf bağlayıp Cenaze namazını kıldı. "Allah'ım, onu affet. Ona rahmet et. Ondan razı ol!" diyerek duâda bulundu.

Böylece Hz. Berâ ilk defa namazda Kâbe'ye yönelen, ilk defa kıbleye karşı defnedilen ve kabri üzerinde Peygamberimiz tarafından ilk defa cenaze namazı kılınan Sahabi olma şerefini kazandı.

Allah ondan razı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?