banner30

banner29

Müslüman aktivist Nora İlli vefat etti

İsviçre asıllı Müslüman Aktivist Nora İlli 35 yaşında dün kanser hastalığından dolayı geçtiğimiz 24 Mart günü hayatını kaybetti.

İslam 26.03.2020, 11:54 26.03.2020, 20:42
Müslüman aktivist Nora İlli vefat etti

İsviçre asıllı  Müslüman Aktivist Nora İlli  35 yaşında  dün  kanser hastalığından dolayı ( 24 Mart  2020 ) hayatını kaybetti.

Avrupada  başörtüsü yasağı ve müslüman kadınlara yönelik yapılan  haksızlıklarla  ilgili birçok televizyon programına katılan, gösteri ve paneller düzenleyen, makaleler yazan, hakların iadesi konusunda çok büyük bir mücadele gösteren Nora İlli, yeni müslüman olan ve aileleri tarafından rededilen müslümanlara vefat edene kadar sahip çıktı. 

İsviçre de islami şura konseyinde(İZRS) Müslüman kadınların faaliyetlerini yönetti. Hedef gösterilmesine rağmen peçesini hiç çıkarmadı. 

1984 Yılında İsviçre de doğan ve sonradan islam'ı kabul eden Nora İlli evli ve 6 çocuk annesi idi.

Nora İlli'nin eşi Abdel Qaassim'ın Nora İlli için yazdığı duygu dolu mektup:

Nora Illi… yaratıcısına geri döndü

إنا لله وإنا إليه راجعون نورا إيلي في ذمة الله

"Biz Allah'a aitiz ve Ona dönüyoruz" Şimdi Nora sen gittin.

Bir emir ile ayrılmak senden. Deneyimli doktorları da şaşırtan uzun ve zorlu bir mücadele.. Ama inancın hastalıktı, isyan değil, gözyaşı asla değildi.

Hastane odan konferans odan, ölüm yatağın kontrol merkezin.. İrade gücüne meydan okuyamayacak sıkıntı yoktu. Sadece ölüm meleğinin çağrısına itaat ettin ve bu yüzünde bir gülümsemeyle, ailen etrafında toplandı, bizi sessizlik, sevgi ve rahatlık içinde, neredeyse dinlenmeden bıraktın ama dâr ul-ahhira'daki evimize yeniden birleşmemize hazırlanmak için...

Sonsuz aşkta buluşmak dileği ile.

Sevdiğin

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?