banner30

banner29

Piri Reis'in Dünya Haritası belgesel oldu

TRT Belgesel, Piri Reis'in Dünya Haritası'nın belgeselini hazırladı ve geçtiğimiz günlerde yayınladı.

Kültür-Sanat 03.11.2020, 13:29 03.11.2020, 13:38

TRT Belgesel'de yayınlanan Gizemli Tarih programında Piri Reis'in Dünya Haritası'nı ele alan bir belgesel yayınladı.

40 dakikalık bölümde Piri Reis'i Tekin Dede canlandırırken, programın yapımcılığını Talha Eyüpoğlu ve sunuculuğunu Prof. Dr. Hikmet Kırık yaptı. 

Piri Reis'in Dünya Haritası bölümünün detayları:

Ünlü Türk denizci ve haritacı Piri Reis 1513'te gizemli bir dünya haritası çizdi. Haritada henüz keşfedilmemiş kıtalar, tuhaf semboller, ürkütücü tasvirler ve vahşi hayvanlar resmedilmişti. Üstelik harita uydu fotoğraflarına benzer bir perspektifle, gerçekte var olmayan kara parçalarını göstermekteydi. Hem de henüz dünyanın yuvarlak olduğunun ispatlanmadığı bir çağda...

Gizemli Tarih bu bölümünde dünyanın en gizemli haritasının ardındaki gerçekleri araştırıyor. Keşfinden 1 asır sonra Piri Reis haritasının üzerindeki sır perdesini aralıyor ve ilk kez ortaya konulan teorilerle haritanın çizilişine dair yeni belgeler sunuyor. Piri Reis haritası gerçekten çizilişinden çok sonra keşfedilen kıtaları içeriyor mu? Harita bir uydu fotoğrafı perspektifine mi sahip? Gerçekte var olmayan kara parçaları ve gizemli figürler neden çizildi? Ve Akdeniz dışına çıkmamış bir yeniçağ kaptanı böyle bir haritayı nasıl çizer? Prof. Dr. Hikmet Kırık insanlık tarihinin en büyük gizemlerinden birine cevap arıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?