Habertürk'te yayınlanan Yatırımcı Rehberi'nin bu haftaki konuğu Borsa İstanbul eski Başkanı ve Oragon Portföy Genel Müdürü Himmet Karadağ oldu.

Global Yatırım Holding ile Yatırımcı Rehberi'nin bu haftaki konuğu Borsa İstanbul eski Başkanı ve Oragon Portföy Genel Müdürü Himmet Karadağ oldu. Borsa İstanbul'da son günlerde yaşanan volatilite ve depremin etkilerini değerlendiren Karadağ Borsa İstanbul'a yönelik genel değerlendirmelerde de bulundu. Hem sermaye piyasası bileşenlerinin arzu ettiği büyük şirketlerin halka açılması için gerekli düzenlemeleri ve yapılması gerekenleri anlatan Karadağ, vatandaş açısından da borsada yatırımcı olmanın gereklerini de dile getirdi. 10 şehrimizi etkileyen büyük depremin Türkiye ekonomisine etkilerini yorumlayan Karadağ, bu etkilerin hangi alanlarda daha çok kendini göstereceğini anlattı.

BÜYÜKLER BORSAYA NASIL GELİR?

Borsa İstanbul nasıl bir piyasa olduğunu başkanlık yaptığı dönem tecrübelerine dayanarak dile getiren Karadağ, bu dönemde yaşanan eksikleri ve yapılması gerekenleri sıraladı. Borsada hem büyük şirketlerin halka açılması hem de vatandaşın yatırım yapması için yapılması elzem konuları dile getiren Karadağ, başkanlığı döneminde büyük şirketleri halka açabilmek için yaptıkları çalışmalardan yola çıkarak doğru stratejilerin neler olabileceği konusunda önerilerde bulundu. Karadağ özellikle halka açık olmanın şirketlere sağladığı likiditasyon ve ilerleyen yıllarda ikinci ve üçüncü kuşakların hisse paylaşımı için sağladığı kolaylıklara değindi. Karadağ, küçük şirketlerin halka açılması ve sonrasında gelişen olumsuzluklara da dikkat çekti.

YATIRIMCI NEREDE HATA YAPIYOR?
Küçük yatırımcı açısından ise bu yatırımcıların borsaya hangi gözle bakması gerektiğine dair görüşlerini aktaran Karadağ, vatandaş açısından doğru yatırım stratejisinin ne olabileceğine ve vatandaşın yaptığı temel yanlışlara yönelik tecrübelerini aktardı. Borsa İstanbul depremden sonra 3 gün açık kalmasına yönelik fikirlerini paylaşan Karadağ, sonrasında borsaya yönelik alınan önemli kararları da yorumladı.