Uzun süredir sessizliğini koruyan ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz Habertürk'te canlı yayına katıldı. Üç Maymun filmi nedeniyle iki ünlü yönetmen arasında tartışma çıkmıştı.

Nuri Bilge Ceylan: Aşağılık olan ben değilim

Daha önce "Üç Maymun" senaryosunu Zeki Demirkubuz'dan çaldığı yönündeki iddialar hakkında konuşan Nuri Bilge Ceylan şu açıklamayı yapmıştı.

"Bugün sosyal medyada yine, Zeki Demirkubuz’un 'Yeraltı' filminde yer alan imalardan ve göndermelerden hareketle, 'Üç Maymun' filmini Zeki’nin senaryosundan yola çıkarak, daha net bir ifadeyle söylersek ondan çalarak yaptığımı iddia eden bir tartışmayla karşılaştım. Her zamanki gibi yine canım sıkıldı… Bugüne kadar bu konu hakkında hiç konuşmadım. Konuşmadım çünkü hem genelde sessizliği her zaman daha inandırıcı bulmuşumdur hem de Ebru her zaman olduğu gibi bu olayda da konuşmamam yönünde telkin verdiği için susmayı tercih ettim. Ama öte yandan 'Sükût ikrardan gelir' diye de bir söz var bu kültürde. O nedenle belli bir duruma düştüğünde nasıl davranması gerektiğine gerçekten kolay karar veremiyor insan. Bu konuda bugüne dek bana, herhangi bir söyleşide veya başka bir sosyal ortamda da herhangi bir soru sorulmadığı için herhangi bir açıklamada bulunmak durumunda da kalmadım. Sadece yakın arkadaşlarımla konuştuğum bir konu olarak kaldı ve hiçbir zaman toplumsallaşmadı. Şimdi burası bunun için doğru bir yer mi emin değilim ama yine de merak edenler için konuya kısa bir açıklama getirmek adına söylemek isterim: Tabii ki yok böyle bir şey. Aslında bunu Zeki de çok iyi biliyor ama nedense öyle bir şey varmış gibi bir izlenim yaratmayı da tercih ediyor. Yani açıkça söylemiyor, onun yerine icabında kolaylıkla inkar edebileceği güvenli bir mesafeden yapıyor bunu. Bence çok ayıp ediyor. Bunca yıl arkadaşlık ettik, birbirimize ne yardımlar ettik sonuçta. Yarışma duygusunu anlarım ama hiç değilse sportmence yapılabilmesini beklerdim. Böyle bel altından vurarak değil. Yıllar sonra yaptığı bir söyleşide 'Üç Maymun' filmini seyretmediğini de söylemiş üstelik. İnsan izlemediğini iddia ettiği bir film için nasıl böyle şeyler ima eder? Bilmiyorum. Belki de 2006 yılında (yani Üç Maymun’dan iki yıl önce) çok da önemli olmayan bazı şeyler yüzünden kendisine birden soğuk davranmaya ve ardından -biraz üzülerek de olsa - görüşmemeye başladığım için intikam alıyordur kendince. Filmine itinayla hesaplanmış detaylar yerleştirmek suretiyle çamur at izi kalsın şeklinde incelikli bir strateji yürütmüş. Piyasada yarattığı izlenime bakılacak olursa, isteğine ulaşmakta başarılı olmadığı da söylenemez. Evet, aşağılanan ben oldum belki burada sonuçta ama aşağılık olan kesinlikle ben değilim."

Aydın yazar Alev Alatlı'nın vasiyeti açıklandı Aydın yazar Alev Alatlı'nın vasiyeti açıklandı

Zeki Demirkubuz: Adilik yapmasın

Bu açıklamanın üzerine uzun süre sessizliğini koruyan ve “Üç Maymun’u izlemediğini belirten Demirkubuz, “Adilik yapmasın. çünkü ben ima etmem, bir şey varsa çat çat söylerim” dedi. Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’a yönelik eleştiriler yaptığı için kendisine küstüğünü ifade eden Zeki Demirkubuz, “Cannes Film Festivali’nin muhtarı mısın, nesin sen? sana ne!” diye konuştu.

Demirkubuz Youtube kanalı açacağını da ifade ederek: "Nuri Bilge adilik yapmasın. Susacak, dişini sıkacak ve bir daha tek kelime etmeyecek. Ederse, YouTube kanalı açarım, her gün düzenli yayın yaparım"dedi.