banner29

'ABD Suriye'de Kürt Devleti kurmak için Türkiye'yi ikna etmeye çalışıyor'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'de Kürt Devleti kurmak için Türkiye'yi ikna etmeye çalıştığını açıkladı. Lavrov ayrıca ABD’nin eylemlerinin Kürt sorununda çok ciddi bir patlamaya yol açabileceğini belirtti. İşte detaylar...

Gündem 05.10.2020, 18:22 05.10.2020, 18:41
'ABD Suriye'de Kürt Devleti kurmak için Türkiye'yi ikna etmeye çalışıyor'

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre;  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, basın toplantısında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu ve ABD’nin eylemlerinin Kürt sorununda çok ciddi bir patlamaya neden olabileceğini ifade etti.

Basın toplantısında gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin eylemlerinin Kürt sorununda çok ciddi bir  patlamaya neden olabileceğini ifade etti.

Lavrov, “Amerikalılar (Suriye'nin kuzeyinde) yarı devlet işlevlerine sahip olacak bir Kürt özerkliği kurmaya çalışıyorlar. Türkleri de itiraz etmeyecek şekilde ikna etmeye çalıştıklarını biliyoruz. Bu durumda mesele sadece Suriye’yle ilgili değil, Kürt sorunu ile ilgilidir, Kürt sorunu bugünleri arattıracak kadar ciddi bir patlak verebilir” diye konuştu.

Suriye yönetimi, ülkenin kuzeydoğusundaki Fırat Nehri'nin doğusundaki bölgeleri kontrol eden özerk yönetimi ve askeri kanadı olan Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) tanımıyor. Şam birkaç kez özerk Kürt yönetimiyle sonuca ulaşmayan müzakerelerde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?