Anadolu Sivil Toplum Platformları’nın organizesiyle Türkiye’nin bir çok ilinden sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yaptık. Öncelikle sivil toplumun bir araya gelmesi çok önemlidir. Nitekim Siyonizmin en büyük korkusu Müslüman’ların bir araya gelmesidir. Bu sebeple Müslümanları birbirinden ayırmak için ellerinden gelen sosyal medya başta olmak üzere birçok ifsat projesi yapmaktadırlar. Bunları da bizim içimizdeki onlardan olanların eliyle yapıyorlar. İsrail terör örgütü devletini kurduktan hemen sonra tel Aviv’de İslam Üniversitesi açması ve sadece Yahudileri bu üniversiteye almasını yani dünyada kapalı tek üniversite olmasını muhakeme edelim, yeter.
Nesli ihyâ medeniyeti inşâ mefkûremize ancak birlik, beraberlik ve kardeşlik şuuruyla ulaşabileceğimizden dolayı inançlı sivil toplum ve platformların bir araya gelmesi ve birlikte çalışmasını çok değerli buluyorum. Malkom-X’in dediği gibi “ Bütün uyuyanları uyandırmaya tek bir uyanık yeter.” Biz bir araya gelebilirsek, birlikte çalışırsak kadim medeniyeti yeniden kurar ve yeryüzündeki zulmü İslam adaleti ile bitirebiliriz. Âkif’in dediği gibi ”Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.”

Şimdi;

49. günde Gazze Savaşı'nda, İsrail ile 4 günlük kısmi ateşkes yapıldı. Bu ateşkes bitince muhtemelen savaş devam edecektir. İsrail tarihinin en büyük kaybını yaşıyor. Hamas ise bu savaşın neticesini almakta kararlıdır. Aksa Tufanı devam ediyor. Herkes elinden geleni yapmalıdır. Peki, kim ne yapabilir?

Halid Meşal ile katıldığımız sivil toplum kuruluşları toplantımızda Halid Meşal şunları istedi:

1.Sokakları terketmeyin, milyonluk miting ve yürüyüşler yapın. Mitingler Gazze halkına ciddi motivasyon oluyor. Bölgesel güçlü gösteriler, programlar yapılmalı.

2. İnsani ve mali destek sağlayın. Dernekler vakıflar üzerinden destekleyin. Bu dört gün ciddi yardımlar yapılmalıdır. Ve sonrası devam etmelidir.

3. Siyasi destek sağlayın ve sürekli gündemde tutun. Siyasilere baskı uygulanmalı ve Gazzenin yanında durmaları sağlanmalıdır. Destek bütün kurum ve kuruluşlara yayılmalıdır.

4. Medyayı güçlü tutun. Gerek yerel medya gerekse ulusal ve uluslararası medya kanalları etkili kullanılıp İsrail zulmü yayınlanmalıdır, paylaşılmalıdır. Medyanın etkili gücünden faydalanmak gerekir.

"Direniş ve Kassam Tugayları iyi durumdadır. Gücü yerindedir. İsrail'i yenecek durumdadır. Halk da direnişi destekliyor. Lakin özellikle halk ciddi bedeller ödüyor, acılar çekiyor.

Mücedeye devam etmeliyiz. Meydanları boş bırakmayın. Bu önemli bir tarihtir. Allah bu tarihi kaydediyor. Herkes nerde durduğunu iyi seçmelidir. Sizler bu savaşın destekçileri değil bizzat kalbindesiniz, içindesiniz. Bu ümmetin savaşıdır.

Türkiye’nin zorda kaldığı, çok zorluklar var. Lakin Türkiye'nin, mazlumların yanında yer alması Allah'ın ona yardımını esirgemeyeceğini inanıyoruz." dedi Halid Meşal.

İller düzeyinde ve her ilde ciddi gösteriler yapılmalıdır. Ciddi organizasyonlar yapılmalıdır.

Sosyal medyada görsel ve içerikler üretilmelidir. Bu içerikler gerçekleri anlatan duygusal ve empatik olmalıdır. Halkı uyandırmak için ciddi çalışmalar yapmalıdır. Özellikle boykot ciddi bir şekilde yapılmaya ve yayılmaya devam etmelidir.

Eylemler toplumu aydınlatıcı ve kapsayıcı olmalıdır.

Ortak basın açıklaması düzenlenmelidir. Hem hükümete, atılacak adımları hem halka farkındalık oluşturacak çalışmalar yapılmalıdır.

Kürecik ve İncirlik kapatılacak şekilde hükümete hukuki baskı uygulanmalıdır. İsrail'e sebze-meybe ve gıda gönderilmemelidir. Demir çelik gönderilmemelidir. Yakıt gönderilmemelidir. İsrail'e gönderilen her gıda ve yakıt Gazzeli kardeşlerimizi öldürmek için katkı yapıyor.

Şimdi her alanda ve acil olarak gerek ülkemizde gerek iletişimde olduğumuz yurt dışı sivil ve toplumda siyasi ve sosyal destek gerekse Gazzeye mali ve ekonomik destek sağlama zamanıdır.
Ne demişti Aliya “Tarihi Allah yazar; Biz sadece nerede duracağımıza karar veririz.”
Sen neredesin?

Adnan Kalkan
[email protected]
Twitter: @adnankalkan01
YouTube: Adnan Kalkan