Eski HDP'li vekile 26 yıl hapis istemi!

Eski HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında 'terör örgütü propagandasına dönüşen 16 eylem ve etkinliğe katıldığı' gerekçesiyle 4 ayrı suçtan 10 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Eski HDP'li vekile 26 yıl hapis istemi!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca daha önce açılan davayla birleştirilmesi talebiyle Yiğitalp hakkında 4 ayrı suçtan hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamede Yiğitalp'in milletvekilliğinin sona erdiği ve milletvekili olduğu dönemlerde 'terör örgütü mensuplarının cenazelerine katılarak' toplantı, basın açıklaması ve miting gibi etkinliklerde de yaptığı konuşmalarla suç işlediği ileri sürüldü.

Yiğitalp hakkında daha önce 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'terör örgütü propagandası yapmak', 'kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak', 'halkı kanunlara uymamaya tahrik' ve 'görevi yaptırmamak için direnmek' suçlarından 11 yıldan 28 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Birleştirilmesi talebiyle hazırlanan iddianamede de Yiğitalp'in 10 yıldan 26 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5