El sıkışma zamanı geldi

Başbakan Yıldırım ve Afganistan İcra Heyeti başkanı Abdullah ortak açıklama yaptı. Afganistan'ın terörü kökünden çözmeye yönelik ortaya koyduğu barış süreci, çok cesur ve anlamlı bulduklarını söyleyen Yıldırım, "El sıkışma zamanı gelmiştir" dedi. Yıldırım, Afganistan hükümeti tarafından FETÖ okullarının Maarif Vakfı'na devredilmesi konusunda teşekkürlerini iletti.

El sıkışma zamanı geldi

Başbakan Yıldırım ve Afganistan İcra Heyeti başkanı Abdullah ortak açıklama yaptı.


Yıldırım,"Son günlerde Afganistan'ın terörü kökünden çözmeye yönelik ortaya koyduğu barış süreci, çok cesur, çok anlamlı bir adımdır. Özellikle Taliban'ın bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini arzu ediyoruz. El sıkışma zamanı gelmiştir diye düşünüyoruz. Türkiye'de biz bu konuda iyi bir mesafe katettik. Terör olayları konusunda çok ciddi iyileşme sağladık. Bugün ülkemizi tehdit eden hiçbir terör girişimine müsaade etmiyoruz." dedi.


FETÖ okulları Maarif Vakfı'na devredildi


Yıldırım, "15 Temmuz sonrası FETÖ konusunda yine ilk adımı da dost ve kardeş Afganistan'dan gördük. Okulların Maarif Vakfına devredilmesi kararını da takdirle karşılıyoruz. Afganistan,'da yaşanan iç karışılıklardan dolayı bir göç tehdidi söz konusu. Yasal yollardan gelen kardeşlerimizin başımızın üstünde yeri var. Yasa dışı yollardan gelenlerin geri gönderilmesi konusunda anlaşmaya varıldı."


Afgan mültecileri ile ilgili konular ortak şekilde çözülüyor


"Suriye sınırında yaşanan yoğun mülteci akımı, DAEŞ,PKK vb. küresel tehdide karşı Türkiye çok çetin mücadele sürdürüyor. Yakın gelecekte umut ediyoruz ki Irak ve Suriye'de toprak bütünlüğü muhafaza edilerek istikrar sağlanacak"


Kendilerine yöneltilen soruları cevaplayan Yıldırım, "FETÖ mücadelesi sadece okulların devri ile sınırlı değil. Bu ziyaret ile gelecek nesillere esenlik olarak aktarılacak ortaklık ve kardeşliğin pekişmesidir. Mültecilerin konusu da zaten işleyen bir süreç. Türkiye-Afganistan arasında 2015'den beri işleyen bir süreç. Bu ilk defa gündeme gelen bir konu değil,. Her iki ülkeni İçişleri bakanlıkları görüşüyorlar. Atılması gereken adımları atıyorlar. Bugüne kadar bir sıkıntı yaşanmadı. bundan sonra da yaşanacağını sanıyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2018, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5