banner30

banner29

Şahi topu nedir? | Şahi topu şuan nerede?

Osmanlı'nın İmparatorluk halini almasına vesile olan en önemli vaka hiç şüphesiz ki İstanbul'un fethidir. İstanbul'n fethi denilince de akıllara ilk olarak elbette 'Şahi Topları' gelir. Şahi topları gerçekten de İstanbul'un Fetihinde çok önemli bir rol üstlenmştir. Bizans'ın aşılmaz olarak biinen surlarında gedik açabilmeyi Osmanlı Şahi Toplar ile başardı. Peki Şahi Topları nedir? Şahi Topları ne zaman yapılmıştır? Şahi Topları şu anda nerededir? Şahi Topların çalışma prensibi nedir? Gibi soruların cevabını bulamk için haberimize bakabilirsiniz.

Tarih 05.03.2020, 01:26
Şahi topu nedir? | Şahi topu şuan nerede?

Osmanlı döneminde icat edilen ve yıllarca kullanılan Şahi topları birçok savaşta yararlılık göstermiştir. Şahi toplarının varlığı düşman tarafından korkuyla karşılanmıştır. Peki, nedir bu Şahi topu? Şahi topunun özellikleri nedir? Şahi topu ne zaman icat edildi?

Şahi topu nedir?

Şahi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılıp kullanılmış olan, devrin en büyük ve özel bir savaş topudur. İstanbul'un fethinde kullanılmıştır.

Şahi topu ne zaman icat edildi?

Yapımı üç ay süren, çizimlerini Fatih Sultan Mehmet'in önderliğinde Türk mühendislerinin yaptığı topun dökümünü Bizanslıların daha önce sınır dışı ettiği Macar Urban adlı bir dökümcü yapmıştır. Bunun yanında döküm ustası olarak Cenevizli Donar Usta diye birisinden de bahsedilir.

Urban’ın döktüğü top ve diğer toplar 1452 senesi Ocak ayının sonlarında Edirne’den yola çıkarılmış ve ancak iki ay sonra İstanbul önlerine getirilebilmiştir. Toplar, bazı tarihçilere göre 30 araba 140 öküzle çekilmiş ve devrilmesin diye 200 nefer (asker) görevlendirilmiştir. Evliya Çelebi, “ Büyük topun önünde Kıraç Bey kumandasında on bin akıncı süvarisinden mürekkep bir kol gidiyor topu otuz, bazılarına göre elli veya atmış çift öküz müşkülatla çekiyordu.” demiştir.

Edirne'de deneme atışlarının yapılacağı sırada Fatih Sultan Mehmet tellallar göndererek halkı uyarmış, bu gürültünün kaynağını haber vermiştir.

Şahi topunun özellikleri

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u almak için döktürdüğü büyük top "Şahi" adını taşır. Bu topun namlusu 91,5 cm'dir. 680 kilogramağırlığındaki güllesinin menzili 1200 metredir. Osmanlı ordusunda daha sonra kullanılan büyük toplara da Şahi adı verilmiştir.

Şahi topu nerelerde kullanılmıştır?

1464'te Fatih Sultan Mehmet toplardan 42 tanesini Çanakkale Boğazı'nın savunması için Çanakkale Boğazı'na göndermiştir. Yüzyıllarca kullanılmadan kalan toplar 1807 yılında İngiliz donanmasına karşı kullanılmış ve beklenenin aksine kusursuz şekilde çalışan toplar bir İngiliz gemisini vurmuş ve 60 denizciyi etkisiz hale getirmiştir.

Şahi topu nerededir?

Türkiye'de en bilinen örneği İstanbul'un Eyüpsultan semtinin meydanında sergilenen Şahi Toplarının bir tanesi İstanbul'u işgal eden İngilizler tarafından İngiltere'de sergilenmek amacıyla götürülmüştür. Bir örneğini de İtalya'nın çaldığı Şahi Topun diğer örnekleri de Harbiye'deki askeri müze bahçesinde olup bunların çapı daha küçüktür.

Eyüp Sultan Meydanında sergilenen Şahi Topu

Yorumlar (1)
Hibo 13 ay önce
İngilizler götürmüş ama İtalyanlar çalmış!!İngilizler de çaldı diyemiyormusunuz.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?