12.03.2019, 09:04

Seçime doğru

Oy pusulası için kur’a çekildi ve sıralama şu şekilde oldu:1- Saadet Partisi, 2- Bağımsız Türkiye Partisi, 3- Türkiye Komünist Partisi, 4- Vatan Partisi, 5- Büyük Birlik Partisi, 6- Hür Dava Partisi, 7- Cumhuriyet Halk Partisi, 8- AK Parti, 9- Demokrat Parti, 10- Milliyetçi Hareket Partisi, 11- İyi Parti, 12 - Halkların Demokratik Partisi, 13- Demokratik Sol Parti. Yani seçime 13 Parti katılıyor. YSK’dan yapılan açıklamaya göre: “Yurt içi seçmen sayısı 57 milyon 78 bin 461, tahmini sandık sayısı 194 bin 715’tir.” Geçen seçimde, toplam sandık sayısı: 188.080, Katılım oranı: % 86.23, Toplam seçmen: 59.354.840. Bu sefer yurt dışı oy yok. 24 Haziran seçimlerinde ise yurt dışında ve gümrük kapılarında 1 milyon 486 bin 532 seçmen sandığa gitti.Yurt dışı oylarındaki dağılım AK Parti % 52.88, HDP % 17.12, CHP % 15.91, MHP % 7.83, İyi Parti 3.62, SP % 0.72, Vatan 0.23, HüdaPar 0.12. Son seçimde Kullanılan oy 51.183.729, Katılım oranı: % 86.23. Yurt dışı oyların etkisi genelde % 1.6 seviyesinde.

13 Parti’den 2’si Cumhur İttifakı olarak AK Parti ve MHP’den oluşuyor. Ama öte yandan Büyük Birlik Partisi (BBP) tarafından 30 büyükşehirde, büyükşehir belediye başkan adayı çıkarılmayacağı ve Cumhur İttifakına destek vereceklerini açıkladılar. Yani Cumhur İttifakının 3. ayağı BBP.

Millet İttifakı, büyükşehirler dışında 27 ilde de işbirliği yapacak. 16 ilde CHP, 11 ilde ise İYİ Parti aday gösterecek. 23 büyükşehirden 13’ü CHP’ye, 10’u İYİ Parti’ye bırakıldı. En kritik 3 büyükşehirde CHP’nin adayları yarışacak. 

CHP ve İYİ Parti 31 ilde ise kendi adaylarıyla yarışacak.

Seçime katılacak DSP dışındaki diğer 5 partinin oy oranları toplamda % 2,5 gibi tahmin ediliyor. DSP’nin, CHP’den kaçanların toplanma alanı olabileceği belirtiliyor. SP ise kritik illerde AK Parti için bir risk olarak gözüküyor.

HDP “Millet İttifakı”na doğrudan katılmıyor gibi gözükse de, HDP, Millet İttifakının 3. ayağı. Hatta Millet İttifakının dolaylı 4. ayağı ise SP!

Cumhur İttifakının hayali bu seçimlerden Cumhur İttifakı olarak % 50’yi geçmek. AK Parti % 40’ın, MHP % 10’un üzerine çıkmayı hedef almış durumda. Tabi BBP ve HüdaPar ile bu rakamın daha yukarıya çekilme çabaları da var. 

Millet İttifakı ise, bir “Yamalı bohça koalisyonu” görünümünde. Hedef küsuratı ile % 40. CHP % 20, İyi Parti % 8, SP % 2, HDP % 9. Burada CHP’den kaçan sosyalist oyların % 2’si sol-sosyalist partilere, % 4-5’inin DSP’ye gitmesi hedefleniyor. Yani DSP ve diğer sol partilerle % 45’in üzerine çıkarmaya çalışacak. Ama kimse bu sonuçtan memnun olmayacak, çünkü ittifak içi partilerin kendi aralarındaki oyların dolaşımı sebebi ile beklentileri ile gerçekleşen oran arasındaki spekülatif fark, hoşnutsuzluğa sebep olacak.

Yerel seçimlerin bir handikapı var. O da dar bölgeye benzer bir seçim olduğu için, genel olarak oy oranı değil, oyların dağılımı sandalye sayısının dağılımında birinci derecede etkili olacak. Yani daha az oy alan bir parti bu sistemde daha çok belediye kazanabilir. Yani, mesela bütün ülke genelinde birbirine yakın oranda, mesela % 12 oy alıp hiç belediye kazanamayabilirsiniz. Ama % 10.1 oy alıp, birçok belediye kazanabilirsiniz. Öte yandan; Cumhur İttifakı, bu sonucu % 1.2 oranında etkileyebilir. Millet İttifakına karşı çok daha başarılı. Bu seçimde böyle bir destek de yok.

Bu seçimde herkes kendisi kazanmaktan öte, rakibinin başarısızlığı üzerine kurgulanmış bir kampanya yürütüyor. Mesela CHP ve bileşenleri, Cumhur İttifakının oy oranını % 50’nin altına, % 45 seviyesine çekilmesi için var gücü ile çalışıyor. AK Partililer ise CHP oylarının % 20’nin altına düşmesi, Millet İttifakıbileşenlerinin oylarının ise İyi Parti, HDP ve SP ile birlikte % 30’un altında kalması için büyük çaba harcıyor.

Bana kalırsa bu seçimde katılım daha düşük olacak, iptal oylarda artış olacak. Sürprizleri bol bir seçime giriyoruz. Sonunda tencere yuvarlanacak, kapağını bulacak. Hayır ya da şer neyse, o Allah’ın iradesi içinde olan bir şeydir. Herkesin yaptığının karşılığını göreceği bu tercih sonunda çıkacak sonuç ne olacak göreceğiz. Bakalım! Belki de bize hayır gibi gelen şeyde Allah şer, şer gibi gelende hayır murat etmiş olabilir. Biz bilmeyiz Allah bilir. Biz ölçüye-tartıya dikkat edelim ve Allah’ın rızasına uygun olanı, hayırlı olduğuna hükmettiğimiz bir irade ortaya koyalım inşallah! Hatırlayın bir önceki milletvekili seçiminde gerçekleşen sonuçlar neydi: Cumhur İttifakı: % 53,66. AK Parti % 42,56. MHP % 11.10. Millet İttifakı: % 45,70. CHP % 22,64. İyi Parti % 9,96 Saadet Partisi % 1,34. HDP % 11,70 

Büyük illerde durum ne: İstanbul Cumhur İ. % 50,68. Millet İ. % 36,34. Ankara:Cumhur İ. % 53,35, Millet İ. % 40,21. İzmir Cumhur İ. % 34,22, Millet İ. % 53,91. Adana: Cumhur İ. % 46,03,Millet İ.:% 39,79. Bursa: Cumhur İ. % 56,83, Millet İ. % 37,32

Bu arada; Gül cephesi ile ilgili olarak “Yeni Parti tartışması” sürüyor. Gül’ün “kabulleri”, Davutoğlu’nun “ziyaretleri”, Babacan’ın “sessizliği” hep konuşuluyor. Erdoğan geri dönüş için kapıları kapatıp, “inen binemez” derken Karamollaoğlu “Ne olursan ol, yine gel” diyor adeta. “Bin kere tevbeni kırmış olsan da yine gel”. Şimdi Mevlana’dan dizeler okuma sırası Karamollaoğlu’nda. “Siyasi boşluk yok, bize buyursunlar” diyor. “Milli Görüş”, “Adil Düzen”, “Fatih Erbakan” ve “Adil Düzen” ve “Milli Görüş”ün manevi lideri “Oğuzhan Asiltürkfaktörü” var. Temel Karamollaoğlu sadece bir “genel başkan”.

Ekonomi ve politika arasında eski ve derin bir baş olduğunu biliyoruz. Artık günümüzde, özellikle Türkiye’de olumlu ve olumsuz anlamda “Poetika ve Politika” arasında da bir bağ oluştu. Sanırım yeni oluşum birilerinin birilerine katılması ile değil, birkaç siyasi oluşumun bir araya gelerek yeni bir oluşuma gitmesi şeklinde olacak. MHP daha önce Cumhuriyetçi, Köylü, Milletpartilerinden gelenlerin birleşmesi ile kurulan (CKMP) “Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi” adını taşıyordu. Adana kongresinde “MHP” oldu.

AK Parti’nin 1 Nisan’daki oyu, CHP’nin oyu yeni süreç için belirleyici olacak. Hatta ittifak kanatlarının alacakları oy da önemli. Seçime katılım ve iptal oylar da. Erdoğan ve AK Partinin gücü, imajı, desteğini gördükten sonra “tamam” demeseler de “devam” deyip dememeye, yani “beklemeye devam” edip etmemeleri konusunda yön gösterici olacak.

Herkes 1 Nisan’ı bekliyor. Bu seçimler bir yerel seçimden çok daha fazla bir anlam ifade ediyor. Herkes için bu böyle. Süreç kimsenin lehine değil. Sandıktan çıkacak sonuç, bıçak sırtı olacak gibi gözüküyor. Mevcutlar için tatmin edici değil, ama fırsat kollayanlar, pusuda bekleyenler için ise heyecanlandırıcı bir sonuç olabilir.

Herkesin bir planı vardır. Allah’ınsa bir hükmü. Muhakkak ki galib olacak olan hükmüdür. O bizi, her şart altında sabreden, şükreden ve direnenlerden bulmalı. Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler. Selam ve dua ile.

NOT: Bugün Ankara’da olacağım, yarın Kastamonu’da inşallah! Ankara’da 11.30’dan 15.30’a kadar Ulus’taki (Denizciler cd. No:7-0552.251 45 50) Sebilürreşad kitabevinin açılışında Recep Garip ve Selma Ersoy’la imza günümüz var. Yayınevinin açılışı: 11.00. 13 Mart’ta saat 19.00’da Kastamonu’daÜNİAK tarafından düzenlenen belediye konferans salonunda “Türkiye Nereye Gidiyor” konulu bir konferansta konuşacağım inşallah.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@